آزمون طراحی معماری نظام مهندسی دارای سبکی متفاوت از طراحی­ های مرسوم در دفاتر و شرکت­ های معماری است. قبولی شرکت کنندگان در آزمون نشان داده حتی معمارانی که چندین سال دارای سابقه طراحی در دفاتر هستند به دلیل عدم اطلاع از ضوابط طراحی و ترسیمی در این آزمون نمره قبولی را نیاوردند.

مطمئن باشید اگر کمی تجربه کسب نمایید با دانستن نکات لازم می توانید به خوبی از پس این آزمون برآیید. زمان آزمون طراحی آزمون نظام مهندسی 8 ساعت است که بین 4 ساعت اول و 4 ساعت دوم یک ساعت زمان استراحت جهت نماز و نهار است. به داوطلبین آزمون طراحی معماری نظام مهندسی پیشنهاد می شود که از حداکثر زمان ممکن آزمون، استفاده کرده و در زمان استراحت خود از مواد قندی استفاده کنند. استفاده از هرگونه کتاب، جزوه، نمونه نقشه، شابلون، پازل طراحی معماری و… در آزمون طراحی معماری آزاد می‌باشد. (فقط وسایل الکترونیکی با امکان ارتباطی و ماشین حساب با حافظه جداشدنی ممنوع است.)

آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

پیشنهاد می کنم محصول پاسخ کلیه آزمون های طراحی معماری نظام مهندسی 94 تا 98 را حتما ببینید

یکی از مهم­ترین نکات در بردن مکتوبات سر جلسه، بردن نمونه سؤالات حل شده آزمون طراحی معماری با قوانین ترسیمی و ضوابط طراحی صحیح می­ باشد.

مدارک تحصيلی موردنياز

کلیه فارغ التحصیلان معماری (پیوسته) و فارغ التحصیلان لیسانس معماری(ناپیوسته) که 3 سال از تاریخ اخذ مدرک آن ها گذشته باشد می توانند در آزمون معماری نظام مهندسی شرکت کنند.

مواد آزمون طراحی معماری نظام مهندسی مهر 1398

مبحث سوم: حفاظت ساختمانها در مقابل حريق (۱۳۹۵)

مبحث چهارم: الزامات عمومي ساختمان(۱۳۹۶)

مبحث هشتم : طرح و اجراي ساختمانهاي با مصالح بنايي ( ۱۳۹۲)

مبحث يازدهم : اجراي صنعتي ساختمان‌ها (۱۳۹۲)

مبحث پانزدهم :آسانسورها و پلکان برقي، (فقط ضوابط مربوط به طراحي) (۱۳۹۲)

مبحث هجدهم : عايق‌بندي و تنظيم صدا (۱۳۹۶ )

مبحث نوزدهم : صرفه‌جويي در مصرف انرژي (۱۳۸۹)

مبحث بيستم : علائم و تابلوها (۱۳۹۶)

مبحث بيست و يكم: پدافند غير عامل (۱۳۹۵)

مصوبات شوراي عالي شهرسازي و معماری

مباني طراحی معماری

جزئيات اجرائي ساختمان

ضوابط بلند مرتبه سازي

ضوابط مقررات شهرسازي و معماری براي معلولين

براي موارد ذكر شده منابع معتبر علمی و حرفه ای مورد نظر بوده و منبع خاصي معرفي نمي‌گردد.

• تذكر۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّي ساختمان مي باشد. • تذكر۲: در صورت تناقض بين مباحث مقررات ملّي ساختمان و ساير مدارك فني و يا جمله كتاب هاي راهنماي مباحث، ملاك عمل مباحث مقررات ملّي ساختمان ملاك عمل خواهد بود. • تذكر۳: آخرين نسخه معتبر مدارك و منابع فني و مباحث مقررات ملّي ساختمان اعلام شده ملاك عمل خواهد بود.

سوال آزمون طراحی معماری نظام مهندسی شامل چه مواردی است؟

سوال آزمون طراحی معماری نظام مهندسی شامل یک سؤال اصلی در مورد طراحی یک بلوک مسکونی (3-4 طبقه ) و نیز یک سؤال فرعی می­ باشد. سؤال فرعی آزمون شامل طراحی جزئیات ساختمانی، قسمتی از وال سکشن یا نمونه طراحی سقف شیبدار بوده است. در سؤال اصلی محدوده طراحی در زمین­ های شیبدار، صاف و یا دارای یک موقعیت خاص برای طراحی رمپ پارکینگ مدنظر است. پلان بعدی طراحی همکف در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی می­ باشد. اصولا طراح آزمون نظام مهندسی از داوطلب طراحی کاربری تجاری، بانک، اداری به همراه مسکونی را خواستار است. در طبقات اول به بالا نیاز واحدهای مسکونی با متراژهای مختلف مد نظر خواهد بود. رعایت ضوابط و مقررات ملی ساختمان شامل مبحث 3 (حفاظت ساختمانها در مقابل حريق) ويرايش سال 1395، مبحث 4 (الزامات عمومي ساختمان) ويرايش سال 1396، مبحث 15 (آسانسورها و پلکان برقي) فقط ضوابط مربوط به طراحي، ويرايش سال 1392 و مبحث 19 (صرفه‌جويي در مصرف انرژي) ويرايش سال 1389، توجه به خواسته های طراح، رعایت الزامات و طراحی معمارانه از اصول کلی برای اخذ نمره قبولی در آزمون طراحی نظام مهندسی می باشد.

  • هر برگه داوطلب توسط سه کارشناس بصورت مستقل و جداگانه امتیاز داده می‌شود.

نمره قبولی در آزمون 25 نمره از 50 نمره کل می­ باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله آزمون نظارت معماری نظام مهندسی را مطالعه کنید

اشتباهات فاحشی که در آزمون نظام مهندسی موجب مردودی فرد خواهد شد:

  1. سرگیری
  2. تامین نکردن تعداد پارکینگ
  3. نورگیری های اشتباه در دیوار همسایه
  4. در نظر نگرفتن موقعیت درختان حیاط برای ورودی رمپ
  5. عبور لابی راه پله، از لابی آسانسور (در عمل جا افتاده، تایید و اجرا می‌شود)

راهکار های آزمون طراحی معماری نظام مهندسی

به داوطلبان شرکن در آزمون طراحی معماری پیشنهاد می شود پس از یادگیری مباحث مورد نیاز طراحی مطالب را جمع بندی و خلاصه برداری کنید. پس از آن با دقت کامل سوال آزمون را یک بار خوانده و زیر نکات مهم آن خط بکشید. پس از آن یک مقطع شماتیک با کد های ارتفاعی داده شده به صورت دستی ترسیم نمایید. سپس با استفاده از یک کاغذ شطرنجی شده 5 سانتی متر در 5 سانتی متر که همان آکس بندی مورد نیاز ستون ها می باشد را در زیر کاغذ پوستی قرار می دهید شروع به طراحی پلان پارکینگ و جانمایی ماشین ها به تعداد خواسته شده فرمایید. پس از اتمام چیدمان ماشین ها و دستگاه پله و آسانسور نوبت به طراحی پلان های بعدی می باشد. با دقت به نورگیری های زمین و نیاز به پاسیو تمامی فضاها را در محدوده داده شده با توجه به نیازهای خواسته شده سوال آزمون چیدمان کنید.

در آخر نوبت به ترسیم مقطع یا پلان شیب بندی بام و مبلمان پلان ها و گذاشتن جزییات در نقشه هاست که می بایست در آزمون طراحی معماری رعایت گردد.

پیشنهاد میکنم مقاله آزمون اجرا معماری نظام مهندسی را مطالعه فرمایید

سخن پایانی

آزمون طراحی معماری نظام مهندسی یک آزمون بسیار مهم برای معماران است. برای موفقیت در این آزمون باید پس از یادگیری قوانین طراحی می باست شروع به طراحی آزمون سال های گذشته کنید. در این آزمون شما قابلیت طراحی در زمان محدود را آموخته و هر چه بیشتر خود را بیازمایید تا سرعت و دقت شما در طراحی بالا رود. اگر آرامش خود را حفظ کنید و نکات مورد نیاز در آزمون طراحی معماری نظام مهندسی را با دقت مطالعه کرده و از اشتباهات  خودداری کرده و تمرین بیشتری داشته باشید مطمئن باشید در آزمون طراحی معماری موفق خواهید شد. این مقاله در خصوص آزمون طراحی معماری نظام مهندسی برای قبولی شما معماران عزیز نوشته شده است. خواهشمندیم تجربیات خود را با دیگر خوانندگان وب سایت به اشتراک بگذارید و نظرات ارزشمند خود را در مورد آزمون طراحی معماری در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

5/5 - (3 امتیاز)