نرم افزار رویت (Autodesk Revit) یک سیستم مدل سازی اطلاعات کسب و کار(BIM) همه کاره است که از چندین ابزار برای مهندسی سازه و طراحی معماری تشکیل شده است. از طریق این نرم افزار می توان ایده ها را به طور موثر بیان کرد و با همکاران و صاحبان پروژه به اشتراک گذاشت، زیرا مجهز به ابزارهای مناسب برای ایجاد تصاویر سه بعدی قدرتمند است.
نرم افزار رویت همچنین می تواند داده های محاسباتی را با استفاده از پسوندهای بسیار رایج مانند DGN، DWG و IFC تولید کند. از آنجایی که نرم افزار رویت قابلیت همکاری خوبی دارد، اعضا همچنان می توانند به طور موثر با یکدیگر تعامل داشته باشند.

نرم افزار رویت

نرم افزار رویت چیست؟

نرم افزار رویت یک پایگاه داده است که می تواند بین چندین کاربر به اشتراک گذاشته شود. زمان‌بندی‌ها، بخش‌ها، جداول و موارد دیگر همگی به هم مرتبط هستند و اگر کاربر نما را تغییر دهد، سایر نماها به‌طور خودکار به‌روزرسانی می‌شوند. بنابراین نقشه ها و پلان های رویت همیشه بر حسب اشیاء ساختمانی نشان داده می شوند و در نقشه ها کاملاً هماهنگ هستند.

با استفاده از ابزارهای سه بعدی دیوارها، کف، سقف، سازه ها، پنجره ها، درها و سایر اشیاء در صورت نیاز برای یک ساختمان طراحی می شود . به طور کلی، کاربران می توانند اشیاء سه بعدی و دو بعدی خود را برای مقاصد مدل سازی طراحی کنند.

نماهایی در مقیاس کوچک از اجزای ساختمان ممکن است با استفاده از ترکیبی از اشیاء پیش نویس سه بعدی و دو بعدی یا با وارد کردن پیش نویس ها به سیستم عامل CAD دیگر از طریق SAT، SKP، DGN ،DXF، DWG ایجاد شوند.

هنگامی که یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته می شود، یک فایل مرکزی ایجاد می شود که نسخه اصلی پایگاه داده پروژه را در یک سرور پرونده  در LAN دفتر ذخیره می کند.هر کاربر روی یک کپی از فایل مرکزی (معروف به فایل محلی) ذخیره شده در ایستگاه کاری، کار می کند.
سپس کاربران آنها را در پرونده مرکزی ذخیره می‌کنند تا فایل مرکزی را با تغییرات خود به‌روزرسانی کنند و تغییرات را از سایر کاربران دریافت کنند. رویت هر بار که کاربر شروع به کار کرد، فایل مرکزی را بررسی می کند تا ببینید آیا کاربر دیگری در حال ویرایش شیء است یا خیر! این رویه از ایجاد تغییر یکسان توسط دو نفر به طور همزمان جلوگیری می کند.
وقتی افراد روی چندین قسمت یک پروژه با هم کار می کنند پایگاه داده پروژه خود را ایجاد می کنند. نرم افزار رویت می تواند تداخلی را تشخیص دهد که آیا اجزای مختلف یک ساختمان، فضای فیزیکی یکسانی را اشغال می کنند یا خیر.
رویت از فایل های RVT برای ذخیره مدل های BIM استفاده می کند. اشیاء پارامتری، چه اشیاء ساختمانی سه بعدی (مانند پنجره ها یا درها) و چه اشیاء پیش نویس دو بعدی، Family یا خانواده نامیده می شوند و در پوشه RFA ذخیره می شوند و در صورت لزوم وارد پایگاه داده RVT می شوند. Family  یا خانواده ها به مهارت های برنامه نویسی نیاز ندارند و منابع زیادی از کتابخانه های RFA از پیش ساخته شده در برنامه وجود دارد.

ویژگی های نرم افزار رویت

ویژگی های نرم افزار رویت

– دارای  پارامترهای جهانی
– ایجاد صحنه های پرسپکتیو در نما
– مهندسی و ساخت MEP
– مهندسی سازه و ساخت و ساز
– طراحی سریع و با دقت بالا و بدون تکرار
– کاربربا آن بسیار آسان و راحت کار می کند
– مدل سازی پارامتریک
– طراحی معماری
– به اشتراک گذاری آسان فایل
– بسیاری از افزونه های مفید
– با استفاده از رندر تصاویر واقعی ایجاد کنید

مزایای رویت

1- مناسب برای BIM
یک نرم افزار مقرون به صرفه برای BIM است و راه حلی قدرتمند است که به متخصصان کمک می کند تا سازه های جذاب، کاربردی و بادوام بسازند.این نرم افزار مجموعه ای از ابزارهایی است که به طور خاص برای معماران و مهندسان عمران در زمینه ساخت و ساز طراحی شده است.

2- تأثیرگذاربرای ارائه کار
اگر به جای تصاویر دو بعدی، نمایش جذاب تری به کاربران نشان داده شود، بیان ایده ها برای مشتریان و همکاران موثرتر خواهد بود. مشاهده از طریق مدل‌سازی سه‌بعدی باعث می‌شود کاربر طراحی خود را  در بهترین حالت آن مشاهده کند.

3- اتصال راحت به نرم افزارهای دیگر
نه تنها معماران، بلکه مهندسان و تیم های ساخت و ساز نیز می توانند از نرم افزار رویت برای ایجاد مدل های دقیق استفاده کنند. همچنین می توان آن را به سایر سیستم عامل های سازگار با Autodesk متصل کرد تا اطلاعات دقیق تری در فرآیند تحویل اطلاعات ارائه دهد.

4- ارائه مدارک مفید
نرم افزار رویت، همراه با توانایی آن در کمک به کاربران در ایجاد طرح های جذاب، ابزار مفیدی برای تولید اسناد برای مدل های تولید شده است. با استفاده از این قابلیت می توان تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ساخت مشخصات پروژه را به راحتی شناسایی کرد و با مشتریان، شرکا و کاربران به اشتراک گذاشت.

5- همکاری پیشرفته
رویت  از انواع فایل هایی که بیشتر با پسوند DGN، IFC و DWG استفاده می شود، پشتیبانی می کند. این بدان معنی است که فایل های تولید شده توسط سیستم عامل های دیگر به احتمال زیاد با رویت نیز قابل استفاده خواهند بود. این می تواند منجر به هماهنگی یکپارچه بین همکاران با استفاده از سیستم عامل های مختلف شود. مشکلات تبدیل فایل ها به فرمت های سازگار را برطرف می کند.
این نرم افزار همچنین از چندین شرکت کننده در یک پروژه واحد پشتیبانی می کند، عملکردی که به همه طرف های درگیر اجازه می دهد تا به فایل های مورد نیاز برای تمام مراحل کار دسترسی داشته باشند.در نتیجه، افراد به احتمال زیاد با هم هماهنگی بیشتری دارند.

معایب رویت

1- ویرایش پیچیده
در حالی که نرم افزار رویت ابزار بسیار مفیدی برای مهندسان و معماران است، استفاده از آن برای اهداف طراحی داخلی بسیار پیچیده تر است زیرا مشاهده و ویرایش طرح ها از منظر داخلی دشوار است. در حالی که این نرم افزار طراحان را قادر می سازد تا تغییرات را به صورت خودکار انجام دهند، برخی از افراد ترجیح می دهند بسته نرم افزاری طراحی آنها انعطاف پذیرتر باشد.

2- تمرکز بر طراحی سازه
در حالی که یکی از جذاب ترین مزایای مشاهده نرم افزار رویت تمرکز آن بر دقت است، اما می تواند سایر ویژگی های نرم افزار را تحت تاثیر قرار دهد. سایر بسته‌های نرم‌افزاری طراحی می‌توانند مدل‌های دقیق‌تری ایجاد کنند، زیرا ابزارهای بیشتری مانند مش‌ها و دستورات را ارائه می‌دهند که رویت آن را فراهم نمی‌کنند. هدف اصلی این نرم افزار ارائه اطلاعات مفید در مورد یک پروژه ساختمانی و ایجاد یک نمونه اولیه دقیق است.

کلام آخر

از زمان ظهور نرم افزار رویت، این برنامه به طور فزاینده ای محبوب شده است، اما هنوز به اندازه سایر ابزارهای طراحی دیجیتال و CAD مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما با گذشت زمان، با تغییر رویکرد شرکت‌ها، تمایل به مدل‌سازی اطلاعات ساختمان با استفاده از رویت، آینده بهتری را برای برنامه نوید می‌دهد. به همین دلیل معمار در نظر دارد با طراحی یک برنامه آموزشی برای برنامه رویت به افراد و شرکت ها در درک اهداف مدل سازی اطلاعات ساختمان کمک کند.

4/5 - (7 امتیاز)