برای رفتن به یکی از بهترین کافه های ایران این مطلب را حتما مطالعه فرمایید. چندباری شاید برای تمام ما اتفاق افتاده باشد حال به صورت تکی یا به صورت عاشقانه و دو نفره لحظه های زیادی را در کافه ای گذرانده باشیم.کافه با توجه به موارد مختلف انتخاب می شود. گاهاً کافه ای که به محل کار یا درس ما نزدیک است در اولویت قرار می گیرد. در مورد دیگر کافه ای که برای لحظه های زیاد برایمان خاطره آفریده انتخاب ابدی ماست و همیشه به آنجا می رویم تا لحظه های عاشقانه خودمان را یاد آوری کنیم حال اگر کافه فرسنگ ها فاصله با ما داشته باشد. گاه پیش می آید که کافه را فقط به خاطر نوع منوی آن انتخاب کنیم. منوی مطلوب و غذاهای بی نظیر آن. گاه نیز در آخر پیش می آید که آنجا را به خاطر فضای خوبش انتخاب کنیم. معماری داخلی آن و جزئیات خوبی که در آن به کار برده شده است. وقت زیادی می خواهد تا به قسمت قسمت های آن نگریست و به فکر فرو رفت.

در این مقاله سعی شده است تا با نگاهی به بهترین کافه های ایران به بررسی فضای داخلی آن بپردازیم.

 

1- کافه هنر

آدرس : تهران، خ انقلاب، بین خ وصال شیرازی و قدس، جنب سینما سپیده، کوچه اسکو، پلاک ۸

تلفن : ۰۲۱۶۶۴۸۴۸۸۵

کافه هنر یکی از کافه های قدیمی تهران با مدیریت شهاب حسینی(بازیگر معروف سینما و تلویزیون) می باشد. این کافه توسط او وبرادرش در کنار همسرش مدیریت می شود.  کافه هنر در دو طبقه طراحی شده است. تقریباً می توان گفت هیچ قسمتی از این کافه بدون جزئیات نیست. کتاب، وسایل تزئینی، شمع، دستگاه های چاپ قدیمی و گلدان های زیبایی از جزئیات این فضا است. از فضاهای دنج و صمیمی و خلوت عاشقانه تا فضاهای جمعی در این کافه فراهم آورده است. طبقه دوم فضایی برای کشیدن سیگار در نظر گرفته است. به دلیل استفاده از رنگ چوب در کنار انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان آن، معنای زندگی و شور و هیجان به خوبی در این کافه فهمیده می شود. بازی های مختلف جمعی و دو نفره در کنار کتاب چیدمان قفسه آن را تشکیل می دهد. مشتریان زیادی به اتفاق این کافه را برای گذراندن لحظات دلنشین تأیید نموده اند.

کافه هنر1

کافه هنر 2

کافه هنر 3

 

2- کافه کاروتا

آدرس: تهران، شهرک غرب،بلواردادمان،بلوار درختی،خیابان سپهرشرقی،پلاک69

تلفن  02188095083:

یکی از کافه های دنج و زیبا در غرب تهران کافه کاروتا می باشد. این کافه دارای یک حیاط اختصاصی کوچک و بی نظیر برای خلوت کردن تو فضای باز، سیگار و در کنار آن استفاده از هوای مطبوع می باشد. این کافه به خوبی معنای کلمه خود را در زمینه دلنشین بودن نشان می دهد. با یک ورودی زیبا وارد فضای داخلی مجموعه می شوید. در طراحی داخلی آن سعی بر آن شده تا یک محیطی شبیه محیط دلنشین خانه به وجود بیاورد. دیواره ها با رنگ و مصالح مختلف از هم متمایز شده است. طراحی بدنه فضا با قاب های مختلف برای تزیینات دیوار تا فضای سبز و ظروف طراحی شده در بدنه گرمای خاصی به فضای دلنشین و آرام آن داده است. مبلمان متفاوت با هر قسمت و تنوع آن از شاخصه های بی نظیر آن می باشد.

کافه کاروتا1

کافه کاروتا 2

کافه کاروتا3

 

3- کافه وستیک

آدرس : تهران، سعادت آباد، مجتمع تجاری اپال، طبقه دهم

کافه وستیک ، یکی از کافه های دنج با نورپردازی متمرکز و خالت سکون در فضا است. سقف کافه با تایل های لانه زنبوری همراه با لوسترهایی با آویز سبز طراحی شده است. استفاده از لوسترهای نوین و دیواره های طراحی شده با مجسمه بیرون زده از زیبایی های دیگر این کافه می باشد. کافه در دو قسمت فضای باز و بسته طراحی شده است.

کافه وستیک2

کافه وستیک3 

4- کافه تایپ

آدرس: تهران، ایرانشهر شمالی، نبش کلانتر

تلفن : 02188349917

کافه تایپ یکی دیگر از سبک کافه هایی است که به صورت مدرن طراحی شده است. نمای بیرونی آن با مصالح مدرن و کامپوزیت با رنگ تیره خود را از فضای خود جدا نموده است. این کافه در حینی که دارای پنجره های بزرگ با پرده های توری سفید است در عین حال فضای دنج و مطلوبی را برای مشتریان خود فراهم آورده است. فضای داخل آن دارای چیدمان متنوع مبلمان برای سلیقه های متفاوت است. سقف این کافه به صورت طاق ضربی و دارای دیواره هایی از جنس سیمان است. برای توازن بین سنت و مدرن از اکسسوری های قدیمی مانند دستگاه های چاپ قدیمی استفاده شده و حتی مشتریان می توانند از آن ها استفاده کنند و لذت ببرند.در بدنه های دیگر سعی شده تا از گیاه سبز برای توازن رنگی و تابلوی قدیمی از فضاهای دورهمی در کافه استفاده شود.

کافه تایپ 1
کافه تایپ 2

کافه تایپ 3

 

5- کافه دیاموند

آدرس: تهران، خیابان انقلاب، خیابان ویلا(نجات اللهی)، خیابان فلاح پور، پ 33

تلفن: 02188890196

کافه دیاموند از جمله کف هایی می باشد که در یک ساختمان قدیمی قرار گرفته اشت. این ساختمان قدیمی به زیبایی تمام از مصالح سنتی برای مرمت خود استفاده نموده است. این کافه دارای دو طبقه و فضای سبز و باز بزرگ می باشد. در این کافه نیز به خوبی از مصالح مدرن در کنار مصالح سنتی استفاده شده است. مصالح سنتی مانند آجر با گچ دیواره های مختلف را تشکیل داده است. فرم سنتی قوس کمانی برای درگاه های مختلف ورودی و جدا کننده فضا در کنار دیواره های سنگی از جنس تراورتن به خوبی همنشینی نموده است. از اکسسوری های جداب دیگر دست نوشته و تصاویر مختلف نقاشی شده برای دیوار، تابلوهای کوچک داستانی پهلوانی به زبان اصلی و کتاب در قفسه ها می باشد.

کافه دیاموند 1

کافه دیاموند 2

کافه دیاموند 3

 

6- کافه لمیز

آدرس: تهران، شعبه 3، ضلع شمال شرقی چهارراه ولیعصر، پلاک 1435

تلفن: 02166462205

یکی از مدرن ترین  کافه های تهران کافه لمیز چهارراه ولیعصر می باشد. این کافه یکی از چندین شعبه ای است که کافه لمیز در سطح تهران ساخته است و در حال فعالیت است. از بیرون ما یک سطح تمام شیشه می بینیم که داخل را به خوبی نمایان می کند. وقتی وارد کافه می شویم حجمی از مصالح مدرن مانند لوستر با چراخ های آویز، لوسترهای مدرن کشیده شده بر روی قسمت ریسپشن، کتابخانه ای با چارچوب فلزی ، دیواره تیره با نقاشی های متمایز شده سفید رنگ و همچنین رنگ تیره مصالح فلزی در فضا به خوبی بازخورد یک فضای مدرن را به ما می دهد.  به غیر از دیواره آجری که آن هم با یک حرف ال که از برندهای کافه لمیز می باشد بقیه مصالح و حتی مبلمان فضا کاملا مدرن است.

کافه لمیز 1

کافه لمیز2

کافه لمیز 3

 

7- کافه ویکولو

آدرس: تهران، الهیه، خیابان آفریقای شمالی، مجتمع مدرن الهیه، رویال فلور

تلفن: 02126205966

اسم این کافه از کوچه پس کوچه های شلوغ با جمع مردمانی شاد از زبان ایتالیایی گرفته شده است. نوع چیدمان؛ بدنه فضا، سقف طراحی شده برروی مبلمان ها، سقف های پیش آمده رنگی با لبه های کنگره دار و در نهایت لامپ و لوسترهایی که کاملا به صورت ایتالیایی طراحی شده به گونه ای است که انگار در قسمتی از ایتالیا زمانی را برای صرف نمودن قهوه سپری می کنید. این کافه در یکی از محله های پولدار نشین تهران است. تمامی تجهیزات مورد استفاده در آن نیز کاملا از به روزترین برندها استفاده شده است.

کافه ویکولو 1 کافه ویکولو

کافه ویکولو 3

 

8- کافه تهرون ویلا

آدرس: تهران، بلوار کریم خان زند، خیابان استاد نجات اللهی( معروف به خیابان ویلا)، کوچه‌ی خسرو، پلاک ۳۹

تلفن:  02188906813

این کافه یکی از کافه های قدیمی تهران با رنگ و بوی سنتی و خانه قدیمی های تهران است. وقتی وارد کافه می شوید حیاط کافه، حیاط های خانه مادربزرگ با رنگ و بوی زندگی شاد و بازیهای کودکانه را دارد. در این کافه تماماً سعی شده است تا مبلمان متناسب با فضای سنتی، استفاده از رنگ پسته ای تداعی کننده مبلمان قدیمی هم برای صندلی ها و هم برای دیواره های داخلی و درنهایت استفاده از قاب و عکس های قدیمی بر روی دیوارها استفاده کند. تورهای روی میز و پرده های کافه نیز به صورت تک رنگ سفید برای متمایز شدن استفاده شده است. کتابخانه ای نیز در بدنه فضا به صورت تخته های ساده با اکسسوری های گیاه کوچک و کتاب های مختلف برای کتاب بازها در نظر گرفته شده است.

کافه تهرون ویلا 1

کافه تهرون ویلا 2

کافه تهرون ویلا 3

 

9- سام کافه

آدرس: تهران، خیابان فرشته(شهید فیاضی)، سام سنتر، طبقه اول

تلفن: 02122653842

در این قسمت به یکی از مدرن ترین کافه های تهران به نام سام کافه میپردازیم. این کافه به نوعی در یک سوله واقع شده است. تمام تیرهای لانه زنبوری آن، بادبندهای به کار رفته در سازه و تاسیسات آن به خوبی و به صورت وضوح نمایان شده است. قسمت پخت و پز و آشپرخانه آندر کنار بخش پذیرایی قرار دارد. به غیر از یک دیواره تا دارای نمای ساده با رنگ سفید با قاب های کوچک می باشد بقیه دیوارها از بلوک های سیمانی تشکیل شده است. با تمام خصوصیات صنعتی بودنش و اینکه فرد از فضاهای سنتی و دلنشین گذشته به دور است بازهم مشتریان خاص خود را دارد و اکثر وقت ها این کافه شلوغ می باشد. به نظر به بهترین نحو تلفیق روزمرگی در یک فضای صنعتی را بازگو می کند.

 

تا به این قسمت در مورد چندین کافه در تهران بحث نمودیم. سعی کردیم تا از نگاه معمارانه خود فضا را تحلیل کنیم و نمونه های مختلفی که برای یک فضای دنج و صمیمی در کنار آرامش برای هر فرد نیاط است را بازگو کنیم. قطعاً شهر بزرگ تهران کافه های بیشتری با فضاهای متنوع وجود دارد. نگاه ما بیشتر به طراحی خاص فضا می باشد. متعاقباً نوع منو در انتخاب کافه تاثیر بسیاری خواهد داشت که بازگو نمودن آن از حوصله این بحث خارج است در ادامه به کافه های زیبا با طراحی مطلوب خود در شهرهای غیر از تهران می پردازیم.

سام کافه 1

سام کافه 2

سام کافه 3

 

10- کافه رادیو

آدرس: اصفهان،خیابان چهارباغ عباسی کوچه سپاهان نبش کوچه ارفعی روبروی سینما سپاهان

کافه رادیو یکی از کافه های جذابی است که در خیابان چهارباغ اصفهان قرار دارد. در این کافه بیشتر اوقات صبح را با صدای دلنشین رادیو در کنار صبحانه دلنشین آغاز می کنید. نمای بیرونی کافه به خوبی توانسته با مصالح تیره خود را از فضای اطراف متمایز کند. وقتی وارد کافه می شوید ترکیب مصالح سنتی مانند آجر با متریال مدرن به خوبی خودنمایی میکند. در یک طرف دیوار آجری مجموعه با یک نقشینه ای از زن و مرد که مرد در حال ریختن چای برای زن خود می باشد و از جنس فلز می باشد ارتباط حسی بین مخاطب را با مصالح نوین و گذشته برقرا می کند. در طرف دیگر این مصالح در خطوطی زیبا نمود یافته است. کتابخانه زیبایی در بدنه کافه همراه با چیدمان متنوع صندلی و میز از امتیازات دیگر این مجموعه بی نظیر می باشد.

کافه رادیو 1

کافه رادیو 2

کافه رادیو 3

 

11- کافه کتاب سایه

آدرس: رشت، بوستان ملت

تلفن: 09123440973

اسم این کافه به نام تخلص شاعر گیلانی هوشنگ ابتهاج نام گذاری شده است. اگر میخواهید در فضای دنج و کلبه ای میان جنگل سیر کنید کافه کتاب سایه را انتخاب کنید. این کافه به خوبی خود را میان درختان سرسبزپارک همنشین نموده است. کافه کتاب سایه در ضلع جنوبی پارک و در نزدیکی آکواریوم پارک واقع شده است. این کافه به 7 قسمت تقسیم می شود. هر کدام از فضاها دارای ویژگی خاص خود می باشند و در کنار آن فضای دنجی را شامل می شود. دو فضا به کتابخانه اختصاص داده شده، دو فضا در تراس طبقۀ پایین و تراس طبقۀ بالا در نظر گرفته شده و سه فضای دیگر هم شامل یک سالن در طبقۀ پایین و دو سالن در طبقۀ بالاست. این کافه پر از رنگ های متنوع البته با هارمونی مناسبی است که یکی از زیابترین حس ها را در فرد پدید می آورد. در نقاشی دیوارهای این کافه تاریخ هنر نقاشی در نظر گرفته شده است. بر روی دیوار ورودی نقاشی غار که مربوط به دوره پارینه سنگی است کشیده شده است، نقاشی بعدی از رامبراند و عصر کلاسیک، جلوتر نقاشی‌ای با الهام از پیکاسو که یکی ار نقاشان مدرن است را می بینیم و در نهایت نقاشی های پست مدرن که به خوبی بر این روند و سیر تاریخی تاکید می کند. استفاده ار متریال چوب، آجر، نقاشی و رنگ به خوب در این فضا مشهود است. یکی ار زیباترین بخش های آن شیشه های بلند تمام قد و کشیده باز شده رو به درختان و فضای سبز است. پلان کافه به انگار شبیه پلان خانه های پهن دشتی فرانک لوید راست خود را میان فضای سیز پهن نموده است.

کافه کتاب سایه 1

کافه کتاب سایه 2

کافه کتاب سایه 3

 

12- کافه کاست

آدرس: رشت، خیابان ملت ، روبروى شهر بازى

تلفن 01333366565:  

یکی از زیباترین کافه های رشت کافه کاست با یک طراحی نوستالوژیک و خاطره انگیر می باشد. تمامی دیواره های خارجی آن با درهای چوبی و پرده های پارچه ای با رنگ قد آبی سنتی پوشیده شده است تا فضایی دنج را برای کافه بازها فراهم آورد. در داخل کافه بیشتر از رنگ گرم در فضا استفاده شده است. بسیاری از وسایل تزیینی در کافه بسیار قدیمی است تا این حس را در شما به وجود آورد که به انگار در گذشته سیر می کنید. در این کافه سه رنگ کرم قهوه ای به صورت گرم، آبی برای پرده ها و سبز برای مبلمان به خوبی در کنار هم قرار گرفته اند.

کافه کاست 1

کافه کاست 2

کافه کاست 3

 

13- کافه فردوسی

آدرس: شیراز، خیابان فردوسی، روبروی هتل آپارتمان آرین، پلاک194

یکی از زیباترین کافه های شیراز کافه فردوسی می باشد. این کافه فضایی کاملا سنتی دارد. از درب ورود کرکره هایی قدیمی با نقاشی خاص کبوتر و سر انسان، آدمی را به 40 سال پیش می برد. دیوارِ این کافه با عکس مشاهیر ایرانی و غیر ایرانی در کنار کاشی های آبی رنگ سنتی و بسیار زیبا که تا نیمی از دیوار بالا آمده است با تزیناتی مانند عینک و ظروف قدیمی شکل گرفته است. در کنار آن از پردههای سنتی حصیر برای پنجره های بیرونی و قسمت سفارش استفاده نموده اند. سقف آن شامل یک پنکه قدیمی و جذاب و تیرهای بیرون زده چوبی به رنگ سبز همراه با چراغ های آویز سنتی است. مبلمان این فضا نیز به صورت چوبی و با نقش و نگارهای کاشی طراحی شده است. طراحی دیواره ها، سقف و مبلمان به زیبایی تمام دارای هارمونی می باشد که علاقه مندان به فضای سنتی را در خود جذب می کند.

کافه فردوسی 1

کافه فردوسی 2

کافه فردوسی 3

 

14- کافه هنر

آدرس: یزد، محله فهادان، جنب حمام تاریخی ابوالمعالی

تلفن: 09192115966

یزد اولین شهر خشت خام جهان و دومین شهر تاریخی جهان است. به تازگی و غریب بر دو سال است که ثبت سازمان ملل متحد یونسکو شده است. در این شهر زیبا که پر از محله های قدیمی است با دیوارهای برافراشته از جنس خشت خام که رنگ و بوی کاهگلی به فضا داده اند خانه های قدیمی را منزلگاه کافه های دلنشین و دنج نموده اند. یکی از این کافه ها، کافه هنر می باشد که شامل بخش کوچکی از خانه هنر است که مورد مرمت قرار گرفته است. ورودی کافه که در طبقه همکف واقع شده است شامل فروشگاه صنایع دستی می باشد و خود کافه بر روی پشت بام قرار دارد و همیشه توریست های زیادی را به خود جذب می کند. مبلمان کافه به صورت کوتاه و چوبی به سبک لهستانی در دو نوع مدل تخت و تک صندلی طراحی شده و در کنار موسیقی سنتی فضایی بسیار دلنشین پدید آمده است.

کافه هنر 1

کافه هنر 2

کافه هنر 3

 

15- کافه گالری دوست

آدرس: یزد؛ خیابان سید گل سرخ، کوچه حسینیه شاه ابوالقاسم، جنب کافی شاپ مروارید

تلفن: 03536214241

یکی دیگه از کافه های زیبای یزد کافه گالری دوست می باشد. این کافه نیز در یک خانه قدیمی طراحی شده و بازدید کنننده های زیادی رو به خودش جذب کرده است. یک خانه قدیمی که تحت مرمت قرار گرفته است و به سبک قدیمی بازسازی شده است. تمام رنگها، رنگ کاه گل، رنگ درب های زیبای قدیمی و حتی تمامی تزیینات دیواره ها مربوط به گذشته می باشد. از تزیینات زیبای این کافه می توان استفاده از ظرف های قدیمی با نقش و نگارهای زیبا،زیلوهای قدیمی، آینه با قاب ساده، قفل درب های قدیمی و طاقچه هایی با کتاب های قدیمی را نام برد. مبلمان در فضا به صورت مبلمان گرد و تخت گاه زیر سایه درخت در نظر گرفته شده است.

کافه گالری دوست 1

کافه گالری دوست 2

کافه گالری دوست 3

 

16- کافه ژاو

آدرس: همدان، خیابانِ‌فرهنگ، روبروی‌اداره‌ آموزش‌ و پرورش

تلفن: 08138256201

یکی از ساده ترین کافه های همدان کافه ژاو می باشد که به خوبی معماری گذشته و مدرن را با هم تلفیق نموده است. ورودی ساده با درب های سفید و سقف پیش آمده به سبک فرانسوی است که با گلدان های زیبا تزیین شده است. وقتی وارد کافه می شویم دیواره های آجری اطراف در کنار بدنه چوبی قسمت سفارش و کتابخانه ها به خوبی رنگ و بوی فضای دلنشین با متریال قدیمی را به ما انتقال می دهد. به نظر زیباترین قسمت فضا استفاده مناسب و به جای لوله های فلزی مشکی به صورت قاب و خطوط راهنما بر روی بدنه است. توری های فلزی که درون قاب میله ای قرار گرفته و با تزینات خاص شبیه ظرف های قدیمی، وسایل ناب و حتی ظرف نوشابه شیشه ای مزین شده است. مبلمان کافه نیز به صورت متنوع به صورت میزهای گردو جمعی و همچنین مبلمان راحتی ساعاتی برای خواندن کتاب و استراحت را در نظر دارد.

کافه ژاو 1

کافه ژاو 2

کافه ژاو 3

کافه ژاو 4

 

کلام آخر

در این مقاله سعی بر این بود تا بهترین کافه های ایران که دارای معماری خاص، تزیینات متفاوت، مبلمان زیبا و فضایی متناسب با یک کافی شاپ را دارد مورد بررسی قرار گیرد. انتخاب کافه کاملا بستگی به روحیه هر فرد و انگیزه او برای رفتن به آن مکان را دارد. بعضی موقع ها فرد کافه را فقط به عنوان فضایی انتخاب می کند که خاطره ای را برای او بازگو می کند. به صورت کل می توان گفت کافه هایی که دارای فضایی دنج با نورپردازی گرم و صمیمی است بیشترین مخاطب را دارد. قطعا نوع سرو غذا و کیفیت آن در انتخاب کافه امتیاز بالایی خواهد داشت و گاهاً مسیله تزینات و معماری داخلی کمرنگ می شود اما به طور کل و برای انتخاب های اولیه معماری بیرونی و فضای داخلی است که جذب مخاطب خواهد داشت. کافه های مدرن، کلاسیک، به سبک قدیمی، به سبک تلفیقی، معماری کشورهای دیگر شبیه فرانسه و ایتالیا و در نهایت کافه حیاط هایی که به صورت تلفیق درون و بیرون فضای دلنشینی را برای مخاطب به وجود می آورد بازه کافه ها و تزیینات آن را در داخل ایران تشکیل می دهد.

امتیاز