انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین نکاتی است که در طراحی داخلی باید مد نظر قرا بگیرد. با توجه به این سخن فیلیپ جانسون(PHILIP JOHNSON) که معماری در اصل طراحی فضای داخلی است ، طراحی فضای داخلی گروهی از فعالیت های مختلف را بیان می‌کند و شامل طیف وسیعی از فالیت های انسانی است. در لغت‌نامه ی وبستر، طراحی داخلی چنین تعریف شده‌است: (هنر یا عمل برنامه‌ریزی و نظارت بر طراحی و اجرای مبلمان در دکوراسیون داخلی). با توجه به مفهوم جمله بیان شده می توان اینگونه بیان نمود که مبلمان به عنوان مهم ترین بخش از دکوراسیون داخلی می باشد. در دکوراسیون داخلی خانه، مکانی برای آرامش و آسایش، دقت و توجه به بار روانی مبلمان و چیدمان آن اثر مهمی بر احساس راحتی انسان و حضور آن در مکان خواهد گذاشت. مبلمان می تواند به شما حس راحتی بدهد یا برعکس وادارتان کنند تا رسمی و خشک رفتار کنید. بررسی و تحلیل این موضوع که مبلمان چه نیازی را قرار است در دکوراسیون خانه برطرف کند، همیشه از چالش های طراحان دکوراسیون بوده و با توجه به آن، از طرح و رنگ های گوناگون مبلمان در محیط های مختلف استفاده می شود. مبلمان فضای زیادی از خانه را به خود اختصاص خواهد داد و اولین چیزی است که به محض ورود به هر خانه مورد توجه قرار خواهد گرفت. در کنار انتخاب مبلمان، چیدمان آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. چیدمان مبل در بیشتر مواقع با توجه به نظر طراح داخلی به عنوان نقطه عطفی در خانه به حساب می آید.
مبلمان در دکوراسیون داخلی

 انواع مبلمان در دکوراسیون داخلی و نحوه انتخاب آن در چیدمان خانه

نوع و نحوه انتخاب مبلمان در دکوراسیون داخلی باید کاملاً اصولی و با توجه به سبک های طراحی داخلی صورت گیرد. مبلمان راحتی، استیل، نیمه استیل، سلطنتی، کلاسیک و غیره از جمله سبک های مبلمان در دکوراسیون داخلی می‌ باشند که هر کدام از این سبک ها به دسته بندی جزئی تر تقسیم خواهند شد. مبل های راحتی، مبل های کلاسیک، مبل‌های سلطنتی که بزرگ‌ترین دسته بندی مبل را شامل می‌شوند، به صورت عادی و در حالت پیش فرض از پارچه تشکیل می‌شوند. در حقیقت بخش داخلی مبل‌ها ممکن است از چوب و مواد مصرفی صنعتی تشکیل شده باشد، اما رویه و ظاهر مبل‌ها اکثرا از پارچه تشکیل می‌شود. در همین مبل‌های پارچه‌ای نیز مبل‌ها به دو دسته تمام پارچه‌ای و نیم پارچه قسمت بندی می‌شوند. مبل‌های دسته دوم از چوب یا مواد صنعتی برای تکمیل فرایند تولید در ظاهر خود کمک می‌گیرند. مانند مبل‌های استیل و کلاسیک. جنس پارچه ها نیز موضوع دیگری است. پارچه های مبل ها نیز متفاوت است. کتان، مخمل، ریون، پشم و … از جمله منسوجات طبیعی در ساخت مبل ها است و الیاف های صنعتی مانند پلی استرها، پلی اکریلیک ها و نانو بافت ها نیز بخش دیگری از پوشش های مبلی به شمار می روند. در این مقاله سعی شده است  تا انواع مبلمان در دکوراسیون داخلی را با توجه به نوع و چیدمان آن و تأثیری که در حس آرامش انسان خواهد گذاشت به شما معرفی شود. در این قسمت سبک های مختلف مبلمان و دسته بندی های جزئی تر آن براساس فرم و پوشش ظاهریشان مورد بررسی قرار می گیرد.

مبلمان راحتی

مبلمان راحتی نوعی از مبلمان است که با نشستن و تکیه دادن بر روی آن می توان خستگی روزانه را رفع کرده و به حسی سرشار از آرامش و آسایش دست یافت.  این گونه از انواع مبل در دو نوع نیمه راحتی و کاملا راحتی ساخته می شوند. مبل کاملا راحتی جنبه شخصی دارد و هدف از ساخت آن با توجه به طرح ، جنس و رنگ راحتی کامل در هنگام استراحت خواهد بود. قسمت اعظم اینگونه مبل از پارچه با جنس های مختلف می باشد.  مبل‌های راحتی تنوع بسیاری دارند و ازآنجایی‌که اغلب تماما پارچه هستند، طراحان خلاق با ترکیب انواع پارچه‌های خوش‌نقش‌ونگار مبل‌های زیبایی طراحی کرده‌اند و مهم‌تر اینکه به لحاظ هماهنگی با فضاها و دکوراسیون‌های مختلف  انتخاب راحت‌تری خواهید داشت. این مبل ها را می توان به راحتی با توجه به دکوراسیون خانه انتخاب نمود. مدل راحتی می تواند گزینه ای مناسب برای مبلمان اتاق خواب باشد.
مبل راحتی

مبلمان کاملاً راحتی

مبل های نیمه راحتی تا حدودی رسمی هستند و علاوه بر استفاده شخصی برای پذیرایی از مهمانان نیز مناسب می باشند. قسمتی از پایه های آن از جنس چوب خواهد بود. همچنین فرم آن نسبت به مبلمان کاملاً راحتی خشک تر می باشد.
مبلمان نیمه راحتی

مبلمان نیمه راحتی

مبل راحتی رسمی

در دسته بندی جزئی تز مبلمان راحتی مبل راحتی رسمی را داریم. این مبل دارای دسته‌های بلند و مرتفع می باشد که اطراف شمارا احاطه خواهد نمود. طراحی این مبل به صورت یکپارچه و یکدست می باشد.  پشتی این مبل نیز از دو لایه ثابت و متحرک ساخته شده که این موضوع بنا به سلیقه مشتری قابل تغییر است. خطوط صاف و مقطع در این مبل در کنار فرم های گرد در هر گوشه و کنار از نشیمن و تکیه گاه تلفیقی زیبا از همراهی دو سبک متضاد را نشان می دهد. زادگاه این مبل در محله تکسیدو پارک نیویورک در آمریکا بوده محله‌ای که به خاطر کت و شلوارهای رسمی آن شهرت داشته است. این مبل نیز حالت رسمی خود را به همین دلیل به ارث برده است . به دلیل زوایای قائمی که دارد چیدمان راحتی در راست گوشه های خانه خواهد داشت و فضای مطلوب بیشتری را پدید می آورد. این مبل نیز به مانند مبل نیمه راحتی برای استفاده مهمان در دکوراسیون داخلی نیز مناسب می باشد.
مبل راحتی رسمی

مبل راحتی رسمی

مبل راحتی رسمی

مبل راحتی رسمی

مبل راحتی برقی

احساس نرمی و فرو رفتن در عمق یک بخش نرم، خستگی را از تن بیرون نموده و احساس آرامش خوبی با آدم القا می کند به خصوص اگر این مبل‌ها به ماساژور نیز مجهز شده باشند.  این مبل دارای  تنظیمات برقی است و برای افرادی است که مدت زمان نسبتاً طولانی را پای تماشای تلویزیون می‌گذرانند. شاید انتخاب این مبل برای خانه انتخابی زیبا و مناسب نباشد، اما کاربری و راحتی این مبل، آن را از میان انواع مبل‌های گفته شده جدا می‌سازد. اتاق مطالعه، اتاق تلویزیون، اتاق کار و موارد مشابه بهترین نقاط برای قرار دادن چنین مبلی است. این مبل در انواع تک، چند نفر و ال طراحی می شود که انتخاب آن با توجه به ابعاد در گوشه های مناسب خانه خواهد بود.
مبل راحتی برقی

مبل راحتی برقی

مبل مدل انگلیسی

این مدل گویی برای سربازهای جنگ جهانی که بازوهای خود را در جنگ از دست داده‌اند ساخته شده و به بی دست شهرت یافته است. این مبل در بین انواع مبل با دارا بودن دسته کوتاه یا محل قرارگیری دست، پایین‌تر از حد استاندارد و در عین حال بلند بودن پشتی‌های پشت سر به مدل انگلیسی مشهور است. با توجه به ویژگی های بیان شده این مبل از جمله مبل های راحتی در دکوراسیون داخلی است و باتوجه به جنس پوشش و مدل آن می تواند در قسمت های مختلف پذیرایی قرار گیرد.
مبل مدرن انگلیسی با دسته های کوتاه

مبل مدرن انگلیسی با دسته های کوتاه

مبل چسترفیلد

یکی دیگر از تقسیم بندی های مبل راحتی مبل چستر فیلد می باشد. تاریخچه این مبل به قرن هجدهم میلادی و به زمان ارل چسترفیلد چهارم باز می‌گردد. ارل نجیب زاده‌ای بوده است که راحت بودن محل نشستن را در باید با حداکثر توان به دست می‌آورد. او مبل‌ها را بدون چین و چروک می‌خواسته است. حالت لحاف دوز شده و طره دار شده این مبل حس جالبی را در انسان بیدار می‌کند. برخی از انواع مبل چستر فیلد که در بین مردم این مبل را با نام مبل چستر می ‌شناسند، از پارچه و بعضی دیگر از چرم ساخته می‌شوند (چستر پارچه ای و چستر چرمی). در برخی از مدل‌ها تمام سطح داخلی و بیرونی لمسه کاری شده و جلوه زیبایی به مبل‌ها می‌بخشد. در بعضی دیگر فقط قسمت داخلی و دسته‌ها رویه کوبی می‌شود. از نظر حس آرامش میزان مطلوبی را فراهم می نماید. این مبل علاوه بر ظاهر زیبا دارای سطح مطلوبی برای استراحت نیز می باشد. انواع فرم های آن به صورت خطوط صاف و مستقیم با دسته های گرد طراحی می شود. این مبل نیز با توجه به فرم راست و کشیده ای که دارد همراه با دسته های فرم دار گرد گونه هم برای گوشه نشیمن و همچنین برای نقاط میانی فضای پذیرایی در دکوراسیون داخلی به عنوان نقطه عطف بسیار مناسب خواهد بود.
مبل راحتی چستر فیلد با روکش چرمی

مبل راحتی چستر فیلد با روکش چرمی

مبل راحتی چستر فیلد با روکش پارچه ای

مبل راحتی چستر فیلد با روکش پارچه ای

مبلی به سبک لاوسن

تاریخچه این مبل به اوایل قرن بیستم میلادی باز می‌گردد. جایی که توماس لاوسن در آنجا زندگی می‌کرده است. این نوع مبل عنصری به نام راحتی را در خود جای داده است و در زیر مجموعه مبل های راحتی در دکوراسیون داخلی قرار می گیرد. ساختار بالشت‌های قسمت نشیمن و پشتی آن سبب راحتی بیشتر آن می شود.کوسن‌های بزرگ آن به درستی و با ارتفاع مناسب در جای خود قرار گرفته‌اند. این مبل با انواع متریال و پوشش های مختلف در رنگ و طرح های متنوع طراحی می شود. راحتی بیشتر این مبل از طریق اضافه نمودن کوسن های بیشتر امکان پذیر خواهد بود. دارای طرح های مختلف ال شکل و ساده می باشد. جایگاه آن بهتر است در میان فضای نشیمن و متمایل به دیوار قرار گیرد.
 مبل راحتی لاوسن با فرم ساده

   مبل راحتی لاوسن  با فرم ساده

مبل راحتی لاوسن با فرم ال شکل

مبل راحتی لاوسن  با فرم ال شکل

مبل‌های سبک لاوسیت یا لاوسِت

مبل‌ها یا کاناپه‌های دو نفره را که با امکان نشستن فقط دو نفر در کنار هم ساخته شده‌اند را لاوسیت می گویند. این تقسیم بندی برای اساس تعداد افراد و فرم مورد استفاده می باشد. می توان این گونه مبل را زیر مجموعه مبل های راحتی در نظر گرفت اما در سبک های کلاسیک و مدرن نیز ساخته خواهد شد.  منطق ایجاد این مبل نیز کنار هم نشاندن زوج های جوان برای ایجاد محبت در بین آنها و ابراز علاقه به یکدیگر است. جدا از سبک طراحی لاوست ها بر اساس اندازه نیز به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند. لاوست های کوچک، متوسط، بزرگ و بسیار بزرگ.
مبل لاوست راحتی

مبل لاوست راحتی

مبل لاوست راحتی با فرم گرد

مبل لاوست راحتی با فرم گرد

مبل لاوست مدرن

مبل لاوست مدرن

مبل چند بخشی

مبل های چند بخشی معمولاً دارای سه الی پنج قسمت هستند که بنا به مدلشان متفاوت هستند. این نوع مبل‌ها به حالت‌های مختلفی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. هر چه تعداد این اجزا بیشتر باشد حالت‌های قرارگیری مبل نیز بیشتر و متنوع‌تر خواهد بود. مبل های چند بخشی این امکان را به فرد می دهند که حالت های چیدمان متنوع تری در فضا نسبت به ابعاد داخلی داشته باشد. اصولا فرم ایم مبل شامل گوشه های راست گوشه و دارای خطوط قائم برای راحت تر قرار گرفتن در کنار هم خواهد داشت. با رشد روز افزون صنعت دکوراسیون و علاقه مردم به تغییرات مبلمان خود، سبک‌ها و رنگ‌های این نوع مبل نیز به سرعت در حال تغییر هستند. در بخش انواع مبل، مبل چند بخشی با نام‌های ال و یو شکل بیشترین مشتریان و علاقه مندان را دارا هستند. مبل‌های چند بخشی از سال ۱۹۵۰ وارد چرخه انواع مبل و صنعت دکوراسیون شدند و خود انواع مختلفی نظیر ال شکل و یو شکل دارند.
مبل چندبخشی راحتی یو کل مدرن

مبل چندبخشی راحتی یو شکل مدرن

مبل چندبخشی راحتی ال شکل

مبل چندبخشی راحتی ال شکل

مبل فوتون

مبل فوتون مبل تبدیل شونده نام دارد. در این مبل‌های تبدیل شونده، مبل‌های یک تکه، مبل‌های رو تخت شو ( انتظار از این نوع مبل‌ها تبدیل کامل به یک تخت خواب نیست بلکه شرایط مناسبی را برای یک چرت میان روز فراهم می‌کند ) و مبل‌های طبقاتی از جمله زیر مجموعه‌های مبلمان سبک فوتون هستند. استفاده از این مبل در فضاهای کوچک با شرایط انعطاف پذیر بسیار مناسب خواهد بود. به این دلیل که مبل فوتون برای خوابیدن هم استفاده می شود دارای تشک های نرم می باشد. طریقه بازشدن آن اکثراً به صورت کشویی می باشد. که قبل تر گفته شد استفاده از این مبل هم برای استراحت و هم برای نشیمن مناسب خواهد بود. از بین انواع مبل فوتون بسیاری از آن‌ها مورد علاقه کودکان نیز هست که گزینه مناسبی برای اتاق آن‌ها به شمار می‌آید .
مبل راحتی فوتون

مبل راحتی فوتون

مبل‌های تخت خواب شو

دسته بندی بالایی از نظر رده‌های مبلی مبل‌های تخت خواب شو را زیر مجموعه مبل‌ها فوتون قرار می‌دهد. تفاوت مبل فوتون با تخت خواب شونده از نظر ساختاری رسمی‌تر شده و با تغییر در شکل آن، به تخت خواب تبدیل می‌شود. مبل های تختشو که بیشتر برای افراد مجرد و کسانی که فضای منزل آن‌ها محدود و کوچک است کاربرد بیشتری دارد. همچنین سرعت تبدیل آن‌ها از تخت به مبل و برعکس بزرگترین برگ برنده آن‌ها در رقابت با سایر مبل‌ها است. مبل‌های تخت خواب شو نیز در میان انواع مبل به تنهایی از تنوع زیادی برخورداند.
مبل راحتی تخت خواب شونده

مبل راحتی تخت خواب شونده

مبل سبک بریج واتر

این از سبک مبل که از نام سازنده آن انتخاب شده است مبلی زیبا و خاص است. ساختار آن به نحوی است که دسته‌های مبل به سمت عقب کشیده می‌شود و با شیبی ملایم به تاج مبل می‌رسداین مبل زیر دسته مبل راحتی به حساب می آید. طراحی متفاوت این مبل آن را به سبکی دلنشین در دکوراسیون داخلی تبدیل نموده است. آرامش بر روی آن به خوبی حس می شود و مانند مبل چستر فیلد هم در قسمت میانی فضا و هم در گوشه های فضای نشیمن مورد استفاده قرار می گیرد. دارای سبکی پایدار و زیبا، در عین حال راحت می باشد. مدلی که مانند مدل‌های پرطرفدار و عمومی نیست در عین حال همه با آن به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند.
مبل راحتی بریج واتر

مبل راحتی بریج واتر

مبل مدرن قرن بیست و یکم

از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۰ مبلمان قرن بیست و یک شروع به تولید شد. با اینکه فاصله‌ای که بین آن زمان تا عصر حاضر وجود داشته و انواع مختلف مبل با طرح متنوع به بازار عرضه شده است اما همچنان مورد استقبال قرار می گیرد. این مبل با سبک خطوط ساده و طراحی مینیمالیستی که دارد خطوطی تمیز و صاف را به نمایش در می‌آورد و به همین دلیل نیز از میزان راحتی و آسایش بر روی آن کاسته می شود. طراحی این مبل به گونه ای است که باید در فضاهایی قرار بگیرد که شامل جزئیات کم و خطوط صاف و نقوش کم می باشد. اکثر مبل های مدرن با دسته های چوبی طراحی می شوند. به طور کل مبل­هایی با طراحی ساده مینیمالیستی از گونه مبل های مدرن خواهند بود. تنوع سبکی در این مدل از انواع مبل بسیار بی نظیر است. طراحی ساده و زیبای این سبک برای انواع چیدمان در خانه و همچنین قرار گرفتن در نقاط گوشه و میانی پذیرایی مناسب خواهد بود.
مبل مبل مدرن پارچه ای

مبل مبل مدرن پارچه ای

مبل مدرن با دسته های چوبی

مبل مدرن با دسته های چوبی

مبلمان کلاسیک

سبک کلاسیک از قدیمی ترین و در عین حال زیباترین و اصیل ترین سبک در دکوراسیون داخلی است. مبل های کلاسیک اصولا در طراحی داخلی منزل به سبک کلاسیک کاربرد فراوانی دارند. این سبک در طراحی خانه های امروزی نیز با توجه به سلیقه افراد مورد استفاده قرار می گیرد. نمای شیک و زیبای دکوراسیون به سبک کلاسیک با انتخاب مبل کلاسیک تکمیل می شود, مبلی که استفاده از رنگ طلایی در قاب دور تا دور آن ویژگی اصلی آن محسوب میشود.. به دلیل نوع طراحی این مبل بیشتر به منظور مهمانی های رسمی از آن استفاده می شود. کاربرد خطوط منحنی در آن و هارمونی و هماهنگی چوب به کاررفته باعث می شود قرار گیری آن در نقاط میانی فضای داخلی بیشتر بر نقطه عطف بودن آن تأکید کند. این نوع مبلمان از نظر ظاهری تقریبا شبیه به مبل‌های سلطنتی هستند، با این تفاوت که منبت کاری‌شان در قسمت تاج و دسته و پایه مبل کمتر بوده و برای افرادی که مبلمان سلطنتی را به خاطر شلوغی زیادشان نمی‌پسندند، مناسب هستند. مبل کلاسیک را می‌توان مبلی میان مبل‌های استیل و راحتی دانست که از مبلمان راحتی راحت بودنشنان را به ارث برده و از مبل‌های استیل نیز ظرافت و زیبایی خاصشان را.
انواع مدل های سبک کلاسیک

انواع مدل های سبک کلاسیک

انواع مدل های سبک کلاسیک

انواع مدل های سبک کلاسیک

مبل سبک نیمکتی

این سبک مدل مبل زیر شاخه سبک کلاسیک قرار می گیرد.  هنگامی که به این مبل نگاه می‌کنید گویی یک صندلی عریض را مشاهده می‌کنید. راحتی، بزرگ بودن ( عریض بودن )، اندازه‌های مناسب برای ساختار مبل و … از دلایل رشد محبوبیت این مبل در میان مردم است. این مبل عریض یک نیمکت یک نفره است که بسیار حس متمایزی را به وجود می‌آورد. به دلیل قرار گرفتن در دسته مبل های کلاسیک پیشتر به عنوان مبل خشک و رسمی در دکوراسیون داخلی از آن یاد شده و حس آرامش در آن کاهش می یابد. از نظر موقعیت قرار گیری نیز به دلیل غالب بودن خطوط کشیده در آن بهتر است  به عنوان تأکید بر نقطه عطف متمایل به دیوار و در نقطه میانی پذیرایی قرار گیرد.
انواع مدل های مبل سبک نیمکتی کلاسیک

انواع مدل های مبل سبک نیمکتی کلاسیک

مبل کوهان شتری

این مبل که نام آن نیز بیانگر ویژگی‌های آن است از ساختار کوهان پشت شتر الهام گرفته است. به طور کل هر مبلی که دارای پشته شبیه کوهان شتر باشد  در این دسته قرار می گیرد. اما پیشتر به دلیل تلفیق چوب در پایه ها ، دسته و پشت مبل در دسته مبل های کلاسیک قرار خواهد گرفت. مبل کوهان شتری در ظاهر به دلیل قرارگیری تکیه گاه بیشتر  راحت تراز مبل‌های کلاسیک بوده و در عمل نیز این موضوع را به اثبات می‌رساند. محل قرار گیری آن به عنوان نقطه عطف شبیه مبل کلاسیک خواهد بود اما به دلیل قرارگرفتن قسمت پشت در ارتفاع بیشتر بهتر است متمایل به دیوار قرار گیرد . به دلیل راحت تر بودن آن نسبت به مبل های کلاسیک برای افرادی که به راحتی و رسمی بودن به یک میزان اهمیت می دهند این مبل پیشنهاد خوبی است.
مبل کوهان شتری مدل کلاسیک

مبل کوهان شتری مدل کلاسیک

مبل کوهان شتری

مبل کلاسیک کابریول

دلیل انتخاب این اسم وجود انحنا در قسمت های مختلف آن می باشد. مهم ترین انحنای داده شده ، منحنی موجود در گوشه های مبل به عنوان یک عنصر در برگیرنده خواهد بود. در برخی دیگر از مبل ها عنصر دیگر انحنای موجود در اتصال پایه به نشیمن مبل خواهد بود. به دلیل اضافه کردن جزئیات مانند انحناهای خاصی که به مبل داده شده این مبل در دسته مبل های رسمی تر قرار می گیرد. . میزان راحتی آن به تلفیق چوب و پارچه (جنس های متنوع) در قسمت پشتی ، نشیمن و دسته ها مربوط خواهد شد. استفاده از این نوع مبل به عنوان نقطه عطف مانند مبل کلاسیک خواهد بود.
مبل کابریول کلاسیک

مبل کابریول کلاسیک

مبل شزلون

نام این مبل در اصطلاح و زبان اصلی از درشکه‌های دو نفره چینی برداشته شده است که یک نفر آنها را حمل می‌کند. طرح این مبل مانند مبل های دیگر تقارنی نخواهد داشت و با شکستن این مطلب تحولی در صنعت مبل به وجود آورد. برخی از انواع مبل مورد نظر در هر دو طرف محل استراحت بازو داشته که ارتفاع آنها یکسان نیست. بعضی دیگر فقط در یک سمت این امکان را فراهم کرده‌اند. این مبل در سبک های مختلف راحتی، کلاسیک و استیل تول ید شده و بسته به نیاز کاربر مورد استفاده قرار می گیرد. کاربردهای آن به صورت متنوع می باشد. از این مبل برای استراحت، تزئین و .. استفاده می شود.
مبل شزلون یک دسته

مبل شزلون یک دسته

مبل شزلون دو دسته

مبل شزلون دو دسته

مبل دیوان؛ دو وجهی

مبل دیوان یا دو وجهی مبلی بدون پشت و تکیه گاه می باشد. بسیاری از افراد برای این که نشیمنی راحت را تجربه کنند این مبل را به دیوار چسبانده و به کمک کوسن‌ها از آن استفاده می‌برند. در بین افراد نیز سلیقه‌های متفاوتی وجود دارد که این مبل را از میان انواع مبل‌ها جدا کرده و با همین شرایطی که دارد برای استفاده خریداری می‌کنند. بیشتر آن ها از این مبل صرفاً نیاز تزئینی خود را برآورده می کنند.  محل قرارگیری آن به عنوان نقطه عطف بسته به سلیقه هر فرد متفاوت خواهد بود. جنبه تزئینی در میان فضا و استفاده کاربردی متمایل و چسبیده به دیوار می باشد.
مبل دیوان

مبل سلطنتی( استیل)

مبل سلطنتی که در اصطلاح عامیانه به استیل معروف است از جمله دسته بندی انواع مبل به شمار می‌آید که در ظاهر برگرفته از سبک‌های اغراق شده در مبل کلاسیک است. به نوعی می‌توان گفت مدل های مبل سلطنتی با به کارگیری جزئیات بیشتر و همین طور نکات ظریف یک طراحی دوباره روی مبل کلاسیک انجام داده و شاید بتوان گفت در بعضی از مدل‌های مبل استیل، به دلیل جزئیات بسیار زیاد روی چوب به کار رفته در آن راحتی را فدای زیبایی نموده اند. مبل سلطنتی یا استیل که شاخصه های ظاهری آن‌ها ارتفاع، پرکار بودن بدنه مبل، استفاده از طرح های خاص، منبت کاری و همین طور رنگ آن هستند قابل به راحتی قابل تشخیص از انواع مبل است. به دلیل فرم و پوشش ان میزان خشک و رسمی بودن آن بالا رفته و بیشتر برای مهمانی رسمی از آن استفاده می شود. این نمونه مبل نیاز به فضای باز زیادی دارد که جزئیات آن کاملاً به چشم بیاید.
مبلمان سلطنتی (استیل)
مبلمان سلطنتی (استیل)

مبلمان سلطنتی (استیل)

مبل های منبت کاری شده

مبل‌های دسته منبتی یا دسته چوبی منبت کاری شده که با نام مبل دسته منبت نیز شناخته می‌شود، در رده مبلمان استیل و نیمه استیل یا همان مبل کلاسیک قرار می‌گیرد. این مبل به دلیل ویژگی‌های خاصی مانند داشتن منبت کاری‌های ظریف روی دسته‌ها و گاهاً روی پشتی مبل، در یک دسته بندی مجزا قرار می‌گیرند و طرفداران خاص خود را دارند.  منبت در آن می تواند به صورت اغراقانه به عنوان رسمی ترین مبل ها و یا به صورت کم در مبل استفاده شود. منبت گاهاً روی دسته ها و سردر پشت مبل کار می شود  و همچنین می تواند به صورت کامل پشت صندلی های تک نفره مبل نشیمن را فراگیرد. به دلیل میزان زیاد استفاده از چوب جزو مبل های خشک و رسمی شناخته می شود. محل قرارگیری آن نیز بهتر است در میان فضا باشد تا طراحی و جزئیات آن به خوبی نمایش داده شود.

مبلمان منبت کاری شده

کلام آخر

اگر قصد دارید تا برای فضای خود مبلمان مناسبی انتخاب کنید، بهتر است اول قابلیت های فضای تان را بشناسید. در مرحله اول باید ببینید که به چند دست مبلمان احتیاج دارید. بعد از آن باید ببینید که چه نوع مبلمانی را احتیاج دارید، مبلمانی که برای جلوی تلویزیون و به اصطلاح نشیمن خانوادگی در نظر می گیرید با مبلمان اتاق پذیرایی و اتاق غذاخوری متفاوت است، بنابراین در ابتدا باید خواسته خود را از فضا مشخص کنید. برای فضاهای خانوادگی و آرامش خود می توانید از مبلمان های راحتی و مدرن و برای فضای پذیرای از مهمان از مبلمان های کلاسیک، استیل و مبل های که سبک تلفیق دارند و بیشتر به عنوان شرایط رسمی کاربرد دارند استفاده شود. در این مقاله سعی شد تا با بررسی انواع مدل مبل در دکوراسیون داخلی و چیدمان آن به شما در این مسئله کمک شود.
3.4/5 - (5 امتیاز)