شاید به نظرتان برسد طراحی دکوراسیون داخلی منزل، کاری ساده است که از عهده‌ی هر کسی که کمی ذوق و سلیقه داشته باشد، بر می‌آید. اما چنین باوری درست نیست و طراحی دکوراسیون داخلی منزل نیاز به رعایت نکاتی دارد که علاوه بر زیباسازی منزل، موجب ایجاد فضایی بهینه و کاربردی‌ برای ساکنین آن خواهد شد.

طراحی دکوراسیون داخلی

در این مطلب به موارد بسیار مهمی اشاره می‌کنیم که در کنار ساده و کم‌هزینه بودن، موجب تغییرات قابل توجهی در مطلوبیت فضای خانه‌تان می‌گردد.

منظور از طراحی دکوراسیون داخلی منزل چیست؟

دکوراسیون داخلی به معنای چیدن، آراستن و مرتب کردن است. بنابراین طراحی داخلی به نحوه‌ی چیدمان و انتخاب مناسب اسباب و وسایل داخلی خانه، اتاق‌ها، آشپزخانه، اتاق پذیرایی و نشیمن، حمام و سرویس بهداشتی مربوط می‌شود.

در واقع هماهنگ‌سازی عناصر داخلی منزل به منظور بهبود زیبایی فضای خانه و هم‌چنین بهینه‌سازی فضا به صورتی که موجب ایجاد حس بهتر شود، طراحی دکوراسیون داخلی منزل نام دارد. انجام این فرایند، با استفاده از ایجاد تناسب میان رنگ‌ها و اجزای داخلی و اثاثیه منزل صورت می‌گیرد.

البته امروزه با پیشرفت در زمینه‌های مختلف و توجه بیشتر به فضاهای بسته، دکوراسیون داخلی تنها برای خانه‌های مسکونی مورد توجه نیست و برای زیباسازی و جذابیت‌بخشی به مغازه‌ها، دفاتر کاری، هتل‌ها، کارخانه‌ها، فروشگاه‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز بیمارستانی، ایستگاه‌های مترو، اتوبوس و… نیز به کار گرفته می‌شود.

چرا به طراحی دکوراسیون داخلی منزل نیاز داریم؟

طراحی دکوراسیون داخلی نوعی دانش محسوب به شمار می‌آید. کاربرد این دانش در هر مکانی متفاوت است و با اهداف خاصی صورت می‌پذیرد. در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها از طراحی دکوراسیون داخلی به منظور جذب مشتری بیشتر و مورد توجه قرار گرفتن توسط مخاطبین استفاده می‌شود. در محیط‌های اداری هدف از دکوراسیون داخلی ایجاد فضایی امن و راحت برای کار کردن است و در بیمارستان‌ها به دنبال کاربری مناسب محیط و ایجاد محیطی بدون دغدغه برای بیمار و کادر درمان هستیم. طراحی دکوراسیون داخلی منزل برای ایجاد فضایی زیبا، دارای کاربری راحت و ایجاد آرامش به کار می‌رود.

در فضاهای عمومی مانند ایستگاه‌های اتوبوس و مترو هدف از طراحی دکوراسیون داخلی افزودن ویژگی‌های کاربردی و رفع نیازهای عموم افراد است. جلب است بدانید که طراحی دکوراسیون حتی برای فضاهایی مانند کابین خودروها نیز در جهت ایجاد کاربرد بیشتر رواج دارد.

به طور کلی فرایند طراحی دکوراسیون منزل مانند هر فعالیت هنری دیگر، دارای نکات و اصول خاصی است که با رعایت آن‌ها، می‌توان تغییراتی فوق العاده در فضای مورد نظر ایجاد نمود.

9 عامل موثر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل کدامند؟

با اجرای مناسب عواملی که در ادامه توضیح خواهیم داد، این امکان برای شما فراهم می‌گردد که با کمترین هزینه و کمترین چالش، تغییرات زیادی در منزلتان ایجاد کنید. تا حدی که این تغییرات هم در زیبایی بیشتر خانه و هم در بهینه‌سازی فضای غیر قابل استفاده در منازل کوچک موثر است.

برخی افراد بدون در نظر گرفتن اصول علمی و هنری شروع به طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود می‌کنند و در نهایت با محیطی آشفته و نه چندان دلنشین مواجه می‌شوند. بنابراین تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا نکاتی آسان و بسیار تاثیرگذار را با هم مرور کنیم.

1. تاثیر مبلمان در دکوراسیون داخلی

تاثیر مبلمان در دکوراسیون داخلی

به طور کلی مبلمان نقش غیر قابل انکاری در طراحی دکوراسیون داخلی منزل ایفا می‌کند. منظور از مبلمان تمامی اجزای مناسب برای نشستن شامل ناهارخوری، مبل پاف، چهارپایه‌ها، صندلی بار و صندلی‌های میزبان می‌باشد. هر یک از این وسایل در زیبایی دکوراسیون داخلی نقش متفاوتی دارد.

رنگ مبلمان، 30 درصد از فضای داخلی را شکل می‌دهد. بنابراین دقت در انتخاب آن و همخوانی آن با رنگ دیوارها و اکسسوری‌ها ضروری است. هم‌چنین سبک مبلمان نیز باید با سبک سایر اجزای دکوراسیون داخلی مانند اکسسوری، طرح دیوارها، کف و غیره متناسب باشد.

2. نقش قاب‌ عکسها در طراحی داخلی

نقش قاب‌ عکسها در طراحی داخلی

قاب عکس و تابلو آیتم‌های روح‌بخش در طراحی دکوراسیون داخلی منزل هستند. استفاده از آن‌ها با رعایت تناسب، موجب ایجاد سبک و صمیمیت می‌شود. تابلوهای نقاشی یا خوش‌نویسی، عکس‌های جذاب، تابلوفرش‌ها، دیوارکوب‌ها و بسیاری از موارد دیگر با توجه به سلیقه و هماهنگی با دکور منزل، گزینه‌های پیشنهادی خوبی برای زیبایی خانه به شمار می‌روند.

3. نقش نور و روشنایی در دکوراسیون

نقش نور و روشنایی در دکوراسیون

نور و روشنایی از جمله عوامل مهم در دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند. منابع نوری می‌تواند نور طبیعی یا انواع لوسترها باشد. نکاتی قابل توجه در نورپردازی منزل شامل موارد زیر است.

– استفاده از شاخه‌های نوری

– تناسب سبک شاخه‌های نوری با سبک کلی دکوراسیون داخلی منزل

– میزان نور مناسب برای هر مکان

– رنگ نور به کار برده شده

این نکته مهم را نیز در نظر بگیرید که با وجود زیبایی نقطه‌های متمرکز روشنایی در کنار تاریکی، سعی کنید در استفاده از المان‌های نوری اعتدال را رعایت نمایید. به این معنی که اجازه دهید تا نورهای نقطه‌‌ای، در میان تاریکی به چشم بیاید ولی در عین حال چشم را نزند. برای این منظور نباید در به کارگیری این عامل زیاده‌روی کرد.

4. کاربرد پارتیشن‌بندی فضا در دکوراسیون

کاربرد پارتیشن‌بندی فضا در دکوراسیون

یکی از چالش‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل دارای متراژ بالا، پر کردن فضای آن است. البته یک راهکار بسیار آسان برای این مشکل وجود دارد که علاوه بر پر کردن فضای خالی در استفاده بهینه از آن فضا نیز کمک‌کننده است و آن تقسیم‌بندی فضاهای بزرگتر به فضاهای کوچک‌تر می‌باشد. پارتیشن‌بندی یکی از روش‌های تقسیم‌ فضا به شمار می‌رود که در انواع ثابت و متحرک در بازار یافت می‌شود. موارد کاربرد آن عبارتند از:

– جداسازی فضای ورودی از پذیرایی

– جداسازی قسمت مربوط به آشپزخانه از ناهارخوری

– تفکیک راهرو و اتاق‌ها از پذیرایی

به علاوه با تقسیم نمودن فضاها می‌توان از سبک‌های متفاوت دکوراسیون داخلی برای هر بخش استفاده کرد که زیبایی و تنوع بی‌نظیری به همراه خواهد داشت.

5. توجه به اصل رنگ آمیزی

توجه به اصل رنگ آمیزی

دیوارها 30 درصد از جلوه فضای داخلی را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل است که پس از ورود به فضای داخلی منزل، رنگ و طرح به کار گرفته شده روی دیوارها اولین عاملی است که معمولا به چشم می‌آید. پس انتخاب مناسب رنگ و طرح مناسب برای دیوار بخش بسیار مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به شمار می‌رود و باید در نهایت سلیقه و دقت انتخاب شود. روشن است که مشاوره با یک طراح خبره برای انتخاب آن تصمیم بسیار درستی خواهد بود.

احتمالا این نکته را شنیده باشید که رنگ مورد استفاده برای خانه‌های کوچک، در بزرگ‌‌تر نشان دادن ابعاد آن‌ها موثر خواهد بود. نکته‌ی قابل توجه برای بزرگ نشان دادن فضا استفاده از رنگ روشن برای دیوارها و هم‌چنین نزدیک بودن رنگ دیوار و سقف یا حتی یک رنگ بودن آن‌هاست.

6. ایجاد تحول در طراحی دکوراسیون داخلی منزل با کمک کفپوش مناسب

طراحی دکوراسیون داخلی با کفپوش مناسب

کف فضای داخلی خانه بخشی است که ساکنین هر لحظه در تماس و ارتباط با آن هستند. بنابراین داشتن متریال مناسب و انتخاب متناسب آن با سبک دکوراسیون داخلی ضرورت دارد. با مشاهده‌ی عکس بالا متوجه تاثیر بالای تغییر یک کفپوش بر طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌شویم. معمولا کفپوش‌های قدیمی، به بازسازی نیاز دارند. هم‌چنین ممکن است صرف هزینه به منظور بهینه کردن زیرسازی نیز لازم باشد.

استفاده از کفپوش مناسب این قابلیت را دارد که تاثیری مورد نظر ما را ایجاد کند. اگر تمایل دارید بر ویژگی مهمان‌نواز بودن و گرمای منزلتان تاکید کنید از چوب پارکت و اگر به دنبال ایجاد محیطی رسمی‌تر هستید از سنگ و سرامیک روشن استفاده نمایید. در مورد رنگ نیز تنوع بالایی برای کفپوش در بازار وجود دارد که با در نظر گرفتن هماهنگی آن با سایر لوازم منزل می‎توانید به انتخاب مناسب اقدام نمایید.

7. ایجاد جذابیت در طراحی دکوراسیون داخلی منزل با شومینه

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با شومینه

شومینه محیط خانه را به مکانی گرم و پرمحبت تبدیل می‌کند. خانه‌هایی که دارای شومینه هستند، همیشه مکان جذابی برای دور هم جمع شدن افراد و گفت‌وگوهای صمیمانه در فصل سرما را دارند و نسبت به سایر منازل، صمیمیت و آرامش بیشتری در آن‌ها برقرار است.

شومینه می‌تواند نقش یک عنصر طبیعی را در خانه ایفا می‌کند. منظره‌ی شعله‌های آتش به ایجاد گرمی و صمیمیت بیشتر در منازل کمک می‌کند.

8. کتابخانه گزینه‌ای شیک اما پرکاربرد

کتابخانه گزینه‌ای شیک اما پرکاربرد

ایده ایجاد کتابخانه و شلف می‌تواند به منظور نشان دادن فرهنگ و شخصیت صاحبخانه در طراحی دکوراسیون داخلی منزل مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از کتابخانه و پر کردن آن با کتاب‌ها، اشیاء، تابلوها و وسایل زینتی نه تنها برای پر کردن فضاهای خالی و بدون کاربرد مفید است، بلکه به مکانی برای نمایش علایق و روحیات فردی‌تان تبدیل می‌گردد. هم‌چنین، استفاده از اکسسوری‌های هماهنگ با سبک کلی منزل در این بخش‌ها می‌تواند هارمونی زیبایی را ایجاد کند.

9. نشاط بخشیدن به محیط با استفاده از گیاهان آپارتمانی

نشاط بخشیدن به محیط با استفاده از گیاهان آپارتمانی

گل و گیاه از بهترین عناصر طبیعت به شمار می‌آیند که قابل استفاده در محیط زندگی ما هستند. به علاوه، رنگ سبز گیاهان به طراوت و جریان زندگی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل می‌افزاید و رشد آنان در روحیه اعضای خانواده تاثیرگذار خواهد بود. با وجود این‌که استفاده از گل و گیاه در سبک‌های ساحلی بیشتر متداول است، ولی در دیگر سبک‌ها نیز می‌توان از انرژی مثبت و کیفیت هوای اطراف آنان بهره‌مند شد.

مخصوصا در صورتی که بدانید هر گیاهی مناسب نوع خاصی از سبک دکوراسیون داخلی است، و دقت در انتخاب آن‌ها را در نظر بگیرید. نکته‌ی مهم دیگر رعایت شرایط مناسب به منظور نگهداری و رشد هر گیاه و میزان نور مورد نیاز آن می‌باشد. در ادامه با سبک‌های مختلف دکوراسیون داخلی آشنا خواهیم شد تا کاربرد مناسب‌تری از ایده‌های ذکر شده داشته باشیم.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با چه سبک‌هایی صورت می‌گیرد؟

دکوراسیون داخلی سبک‌های متفاوتی را در بر دارد. این سبک‌ها با هدف بهبود زیبایی و استفاده بهینه از فضای داخلی طراحی و انتخاب می‌شوند. در ادامه به معرفی 9 سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار و محبوب می‌پردازیم.

1. سبک مدرن

سبک مدرن

سبک مدرن شامل چیدمان رسمی و مرتب می‌شود که در آن از فلز، شیشه و سنگ استفاده شده و به طور کلی لوازم کمی در آن به چشم می‌خورد.

البته سبک مدرن در گذشته نیز وجود داشته است. ولی با مرور زمان و قدیمی شدن استایل مدرن در بازه‌‌ای از زمان، با تغییر نام مواجه شده است. در واقع امروزه دیگر مدرنیته بودن یک نوع چیدمان مدرن به شمار نمی‌آید. به عنوان مثال، سبک دکوراسیون داخلی سنتی فرانسوی نیز زمانی مدرن به شمار می‌رفت ولی امروزه در طبقه‌بندی دکوراسیون سنتی و کلاسیک قرار دارد.

2. سبک صنعتی

سبک صنعتی

این سبک دکوراسیون داخلی پس از انقلاب‌ صنعتی در کشورهای پیشرفته امروزی ایجاد شد و چند دهه است که در طراحی دکوراسیون داخلی منزل نیز مورد استفاده قرار داده می‌شود. اما پیش از آن این سبک صرفا در دفاتر کاری، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی کاربرد داشت. از ویژگی‌های سبک صنعتی می‌توان به استفاده از رنگ‌های گرم و تیره، کاربرد موادی مانند فلز، شیشه و چوب و هم‌چنین اکسسوری کم و ساده اشاره کرد.

3. سبک مینیمال

سبک مینیمال

رواج سبک مینیمالیست به حدود یک دهه پیش باز می‌گردد. سبک مینیمال همان‌گونه که از نامش مشخص است، به کمترین چیز از هر عنصر در طراحی دکوراسیون داخلی منزل تاکید دارد. دکوراسیون داخلی مینیمالیست نوعی فنگ‌شویی عدم مصرف‌گرایی را در معرض دید قرار داده و در مقابل سبک‌های ماکسیمالیست مانند سنتی و تجملات می‌ایستد.

4. سبک سنتی

چیدمان در سبک دکوراسیون داخلی سنتی در هر کشور متفاوت و بر اساس فرهنگ آن کشور انجام می‌شود. به عنوان مثال سبک سنتی فرانسوی، ایتالیایی و بریتانیایی در یک گروه به نام سبک دکوراسیون داخلی سنتی اروپایی قرار دارند. سبک دکوراسیون بوهمیان نیز جزو سبک‌های سنتی است و به منطقه شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا تعلق دارد. سبک سنتی ایران شامل سبک پیش از ورود اسلام و پس از ورود اسلام می‌باشد.

5. سبک ترانزیشنال یا انتقالی

سبک سنتی

این سبک در نگاه اول مشابه با سبک‌های سنتی به نظر می‌رسد، ولی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک انتقالی، فضا از تک سبکی بودن خارج شده و در واقع مبلمان سنتی با عناصر مدرن تلفیق می‌شود. به همین دلیل این سبک را می‌توان در اکثر منازل و اماکن مشاهده کرد. از مزیت‌های این سبک می‌توان به تعادل متناسب میان اجزا و سبک‌ها اشاره کرد.

ترانزیشنال در واقع نوعی تعادل بین سبک دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن ایجاد می‌کند. برای مثال از مبلمانی ساده در کنار فرش‌هایی با طرح شلوغ و رنگ‌های پر تحرک استفاده می‌شود. یا تابلوهای پر طرح و شلوغ را بر روی دیوارهای دارای رنگ ساده قرار می‌دهد. هم‌چنین استفاده از چوب، فلز، شیشه و سنگ در کنار هم در این سبک متداول است.

6. سبک فرانسوی

سبک فرانسوی

سبک فرانسوی از جمله سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی منزل است که طرفداران بسیاری دارد. این سبک از زمان نخستین سفرهای پادشاهان قاجار به اروپا، در ایران رواج پیدا کرد و تا امروز نمونه‌های آن شامل مبلمان خراطی شده، دیوارهای شلوغ، تابلوهای مجلل و پر زرق و برق، اکسسوری‌های آنتیک و گران‌قیمت و رنگ های پرتحرک در کنار خنثی در خانه‌های ایرانی به چشم می خورد.

7. سبک روستیک

سبک روستیک

این سبک تلفیقی از سبک صنعتی و روستایی است که طرفداران خاص خود را نیز دارد. ویژگی اصلی سبک روستیک الهام گرفتن از طبیعت است. در طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک روستیک فضای داخل را مانند فضایی باز دکور داده و از رنگ سفید در دیوارها زیاد استفاده می‌شود. هم‌چنین استفاده از چوب، فلز، چرم و پوست در این سبک متداول است و اکسسوری‌های آن نیز معمولا از میان صنایع دستی محلی انتخاب می‌شوند.

8. سبک ساحلی

سبک ساحلی

سبک ساحلی نیز همان‌گونه که از نامش پیداست، الهام گرفته از خانه‌ها و فضاهای داخلی شهرهای ساحلی و شامل کاربرد رنگ‌های آبی، سبز و سفید می‌باشد. به علاوه  استفاده از متریال ساحلی مانند حصیر در کفپوش، ظروف چوبی و مانند آن و گل و گیاه در این سبک جایگاه ویژه‌ای دارند.

9. سبک آرت دکو

سبک آرت دکو

این سبک، زیرمجموعه سبک‌های تجمل‌گرایانه به شمار می‌رود و استفاده از وسایل هنری در دکور آن رایج است. تابلوها در این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی منزل، اصل و گران قیمت است. در واقع هر اکسسوری که برای تزیین به کار برده می‌‌شود باید نوعی اثر هنری محسوب گردد. در نهایت این‌که در این سبک از رنگ‌های تیره برای اکسسوری‌ها، دیوارهای شلوغ، تزیینات زیاد و وسایل آنتیک استفاده می‌گردد.

سخن نهایی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل با در نظر گرفتن سلیقه شخصی، فضای موجود و ایده‌های طراح می‌تواند بسیار متنوع باشد. بنابراین بهترین روش این ست که به منظور ایجاد فضایی جذاب، کاربردی و با صرف کم‌ترین هزینه، از یک شرکت حرفه‌ای طراحی داخلی دارای تیم متخصص و مجرب مشاوره دریافت کنید.

4.2/5 - (6 امتیاز)