اگر بخواهیم از نظر درجه اهمیت در مورد طراحی اتاق خواب صحبت کنیم می توانیم بگوییم پس از طراحی برای کودک، طراحی برای سنین بالاتر یعنی نوجوان، جوان و در نهایت اتاق پدر و مادر که به صورت عامیانه اتاق مستر نام گرفته است از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله سعی داریم در سه قسمت جدا طراحی برای نوجوان، جوان و پس از آن والدین را بازگو کنیم تا بتوانیم سهم کوچکی در طراحی های شما عزیزان داشته باشیم. قبل از هر چیز مطالعه بعد روانی انسانها به منظور طراحی اتاق خواب دلنشین بسیار حائز اهمیت است. ابتدا سنین نوجوانی و جوانی را به تفصیل بیان می کنیم.

طراحی اتاق خواب

طراحی اتاق خواب نوجوان

نوجوانی، مرحله ‌گذار رشد فیزیکی و روانی انسان است که میان کودکی و جوانی روی می‌دهد. این گذار، تغییرات زیستی(بلوغ جنسی)، اجتماعی، و روانشناختی را در بر می‌گیرد. این گذار در بازه سنی 12-18 سالگی است. این بازه سنی به صورت عام در نظر گرفته شده است، امکان دارد در برخی کشورها بلوغ زوردس شکل بگیرد و بازه سنی بیشتر شود.

طراحی اتاق خواب جوان

اهمیت شناخت روحیات تغییر بلوغ جنسی در کنار مسائل روانشناختی و ایجاد فضایی مناسب برای آن ها می باشد. جنسیت دختر و پسر در این دوره تا حدودی رفتارهای مشابهی از خود نشان می دهند. اکثریت آن ها در این سن گوشه گیر شده و تلاش می کنند بیشتر وقت خود را در اتاق خود بگذرانند. در طراحی اتاق خواب برای آنها در وحله اول به گونه ای فضا را در نظر بگیرید که نور کافی درون فضا دریافت شود.

طراحی اتاق خواب دختران

این مسئله بسیار مهم است که فضای گوشه گیر برای فرزندانمان به فضایی که سمت و سوی افسردگی دارد تبدیل نشود. استفاده از رنگ های بسیار ملایم مانند صورتی کمرنگ، یاسی، شامپاینی، نقره ای و در نهایت طوسی در ترکیب با هم می تواند رنگ های مطلوبی برای دختران و رنگ هایی در دسته آبی ملایم، سورمه ای، کرم، قهوه ای و سبز ملایم نیز برای پسران ها باشد.

طراحی اتاق خواب پسران

با استفاده از سایت هایی که تونالیته رنگی برای هماهنگی مصالح مختلف در یک فضا را ارائه می کنند می توان به راحتی یک همخوانی مناسبی میان رنگ کف، دیوار، سقف و مبلمان اتاق فراهم نمود. در انتخاب کفپوش می توانید از موکت، پارکت و سنگ استفاده کنید. انتخاب هر کدام از متریالهای کف بستگی به روحیه فرزندتان دارد. گاها دختر و پسر نوجوان کف پوش سنگ با رنگ های شارپ سفید و یا طوسی را می پسندد.

طراحی اتاق خواب نوجوان با نور کافی

البته به نوعی افراط در استفاده از متریال سخت مانند سنگ هم درست نیست چون به دلایلی فضا را بی روح می کند. به نظر بهترین متریال استفاده از پارکت است. پارکت علاوه بر رنگ های گرمی که به فضا می دهد، فضا را از بی روح بودن نجات می دهد. نوع متریال دیوار پس از کف باز هم به هارمونی رنگی وابسته است اما به طور کل از رنگ های ملایم، کاغذدیواری با طرح های بسیار ساده در کنار چوب استفاده می شود.

طراحی اتاق خواب پسران با کف چوبی

یکی از دیواره ها که تخت خواب به آن تکیه داده شده از لمسه کاری  و هدبورد استفاده می کنند که بتوانند آن فضا را از دیگر جاها متمایز کنند. لمسه کاری پشت تخته خواب دارای انواع مختلفی است به جهت داشتن پارچه های درجه یک وارداتی عموما از این محصول در تخت هایی با کیفیت بالا و یا به اصطلاح لاکچری بهره مند می شوند.

دسته بندی ها از قبیل پارچه های: مخمل، حریر، کوبلن، تافته، چرم طبیعی و کارخانه ای، ژاکارد و رافائل تقسیم بندی میشوند که هر کدام نشان دهنده سلیقه ی هر فرد است، همه پارچه ها باید به صورت عایق صوتی عمل کنند،  کاملا انعطاف پذیر باشند و نیز با ضربه خراب نشوند. این دیوارپوش ها می توانند تخته های چوبی پشت تخت را از ضربه و خوردگی نجات داده و فضای دلنشینی را به وجود آورند.

مسئله مهمی که در اینجا وجود دارد استفاده درست از میزان متریال هایی است که باید در جای خود قرار بگیرند. ضد حریق بودن و به طور کل امنیت بالای آن در مقابل بسیاری از خطرات حائز اهمیت می باشد. این مسئله به خوبی نشان می دهد طراحی برای فرزندان نوجوان که بیشترین زمان خود را در اتاق خود می گذرانند چقدر اهمیت دارد. یکی دیگر از تایل هایی که استفاده می شود اما به ندرت استفاده از تایل های آکوستیک است که به دلیل اهمیت استفاده کم آن در طراحی اتاق خواب به تفصیل در طراحی فضاهای لابی و … مورد بررسی قرار می گیرد.

طراحی اتاق خواب نوجوان با دیوارپوش پشت

طراحی سقف نیز به صورت ساده و هماهنگ با دیگر قسمت های اتاق در نظر گرفته می شود. نکات اصلی که باید دقت نمود از لامپ و لوسترهایی با ارتفاع کم در اتاق استفاده شود و در کنار آن از نورهایی مخفی برای تمرکز و آرامش بیشتر استفاده نمود. البته در کنار تخت خواب می توان از آباژورهایی جهت مطالعه شبانه استفاده نمود. مانند اتاق کودک نیز میتوانید تخت خواب را در ارتفاع نظر گرفته که قسمت زیرینش مخصوص میز مطالعه و کار فرزندتان باشد.

طراحی اتاق خواب نوجوان

دیگر قسمت های اتاق مانند قفسه های مد نظر برای کاربری هایی که مناسب فعالیت های مختلف دختر یا پسر نوجوان است مانند فضایی برای وسیله موسیقی، وسایل طراحی و نقاشی و … به انتخاب کارفرما خواهد بود. در انتها می توان گفت گاهی ممکن است سلیقه فرزند انتخاب پوسترهای بزرگ از شخصیت و یا فضاهای خاص مورد نظرش می باشد. انتخاب محل قرارگیری پوستر بسیار حائز اهمیت است که بتوان به خوبی با دیگر دیواره ها و کف آن را به زبان عامیانه ست نمود.

طراحی اتاق خواب جوان

طراحی اتاق خواب جوان

جوانی به زمانی میان نوجوانی و میان‌سالی در زندگی هر فرد گفته می‌شود. در این سن انسان پخته تر شده و تقریباً به یک آرامش درونی رسیده است و فضای طراحی با ثبات بیشتری را می پذیرد. بازه سنی آن ها بین 18-40 سال می باشد. در مورد طراحی کف، دیواره ها و سقف رعایت اصول بیان شده در قسمت طراحی برای اتاق نوجوان الزامی است.

طراحی اتاق خواب جوان

البته باید این نکته را اضافه نمود که اگر فضای اتاق پاسخگوی طراحی مبلمان بیشتر از تخت خواب را داد با تمهیداتی که در جهت افزایش استفاده از مساحت کف داده می شود مثل بردن در ارتفاع تخت خواب و … می توان مبلمان راحتی، کوسن های بزرگ و در نهایت از صندلی های تابی برای استراحت فرزندانتان استفاده کنید. در این سن دختران برای هارمونی رنگی از رنگ های ساده تر که متمایل به طوسی و سفید دارد استفاده می کنند که اگر بخواهند از رنگ در فضای خود استفاده کنند به عنوان یک عنصر یا دیوار شاخص و به تنهایی از آن استفاده می کنند. مثل رنگ بنفشی که باعث افزایش تمرکز می شود و می تواند به تنهایی در تخت خواب و دیوارکوب لمسه پشتی از آن استفاده نمود.

طراحی اتاق خواب جوان

در مورد آقایان نیز می توان گفت که تمایل آن ها در این سن بیشتر رنگ های سیر و سورمه ای و خاکستری می باشد. جوانان نیز مانند نوجوان تمایل به گذراندن بیشتر وقت خود در اتاقشان را دارند. هارمونی رنگی هم باید به گونه ای در نظر گرفته شود که نه رنگ های شارپ در فضا خودنمایی کنند نه رنگ های کاملاً سیر و متمایل به تیره که باعث عدم تمرکز و بالابردن روحیات منفی فرد خواهد شد. در این سن کمتر از پوستر و تصویرهای خاص استفاده کرده و سعی نموده بیشتر بر روی مبلمان کاری و فضاهای قفسه مانند بیشتری در اتاق بهره گیرد تا بتواند علاوه بر فضای استراحت یک فضای کاری را نیز برای خود در نظر بگیرد.

طراحی اتاق خواب جوان

در کنار مبلمان خاص برای فضا از تلویزیون و طراحی فضایی برای کنسول بازی استفاده می شود که این مسئله برای آقایان بازخورد خوبی داشته است تا فضایی برای دورهمی با دوستان خود فراهم کنند. استفاده از آباژور و نورهای مشخص متمرکز برای میز کار در این قسمت اهمیت به سزایی دارد. به جای استفاده از لوستر، از نورهای مخفی در سقف و نورهای شاخص در جهت رفع نیازهای فرزندانتان استفاده کنید.

طراحی اتاق خواب والدین

لمسه کوبی

هارمونی رنگی درون اتاق پدر و مادر در بازه سنی اتاق جوان قرار می گیرد با این تفاوت که دیگر به رنگ های شارپ تمایلی نداشته و رنگ های سیر غالب می شود.

طراحی اتاق خواب والدین با رنگ های تیره

البته ناگفته نماند سلایقی هم پیدا می شود که رنگ های شاد را در فضای خود به کار ببرد اما به صورت استاندارد به دلیل استفاده از اتاق خواب در زمان های استراحت برای والدین رنگ های ملایم غالب می شود.

در کارهای لوکس، کلاسیک و به طور کلی کارهایی با گچبری های زیاد از رنگ های طلایی به عنوان شاخص شدن سطوح طراحی شده استفاده می کنند.

اتاق خواب با گچبری رنگ طلایی اتاق خواب با گچبری رنگ طلایی

از نوع مصالح، مانند طراحی اتاق نوجوان و جوان است. در این اتاق ها از نقاشی های کلاسیک در سقف و دیوار بهره زیادی برده اند. نقاشی در دو طراحی قبلی به ندرت استفاده می شود.

طراحی اتاق خواب

مسئله دیگری که کاربرد زیادی در این فضاها دارد استفاده از تخت خواب با دیوارکوب لمسه و هدبورد می باشد. مبلمان دیگری که بایستی در اتاق جایگاه خاصی داشته باشد میز توالت و آرایش برای خانم است که همواره باید نزدیک به درب اتاق و در جایگاهی نزدیک به حمام مستر باشد.

لمسه کوبی اتاق خواب

طراحی اتاق خواب

فضای دیگر همانطور که گفته شد در نظر گرفتن حمام و سرویس خصوصی در اتاق است. حال این فضا می تواند به صورت کاملا جدا در نظر گرفته شود و یا در طراحی های به روزتر از یک محفظه شیشه ای با تمام خصوصیات رعایت شده در گوشه ای از اتاق بهره برد.

طراحی اتاق خواب والدین

فضای دیگر مطلوبی که بایستی در اتاق مستر در نظر گرفت قفسه ای برای لباسهای والدین میباشد. اگر مساحت اتاق جواب نداد از کمدهایی با عمق زیاد استفاده می شود. اما اگر مساحت اتاق جوابگو باشد می توان از اتاق های لباس به عنوان اتاق کلوست استفاده نمود که دسترسی مطلوبی به فضای حمام و میز توالت برقرار می کند.

اتاق خواب

بر خلاف دو طراحی قبلی استفاده از لوسترهای آویز با ارتفاع بیشتر در این فضا اهمیت بیشتری دارد و فضا مطلوب تری را می سازد. نوع فرم لوستر با توجه به نوع طراحی که مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و …. باشد متفاوت خواهد بود.

طراحی اتاق خواب کلاسیک

در نهایت استفاده از تلویزیون در دیوار روبروی تختخواب مسئله ای که توجه زیادی به خود جلب نموده است. می توان در اتاق تخت خواب هایی در نظر گرفت که انتهای تخت تلویزیون به صورت مخفی طراحی شده است و از طریق تماس کلیدی خاص تلویزیون به صورت کشویی بالا آمده و نیاز مخاطب را برطرف کند.

طراحی اتاق خواب والدین

لمسه کوبی اتاق خواب

 

جمع بندی

طراحی سه اتاق را با توجه به گروه های سنی مورد بررسی قرار دادیم و سعی نمودیم تا کلیات دارای اهمیت و شاخص را در این بازه سنی بیان کنیم. نیازهای کارفرما در طراحی اتاق های این بازه سنی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. اینکه چگونه به بعد روانی قضیه نگاه کنید و سعی کنید با خواسته های کارفرما طراحی و قلم نگارشتان را نزدیک کنید برمی گردد به تجربه شما در این زمینه. تیم معمارشو سعی نموده است با تجربیاتی که در این سالها به دست آورده است کلیات شاخص و اولیه را برای درک بهتر شما از فضا معرفی کند.

در این قسمت سایت هایی که در هارمونی رنگی به شما کمک خواهند نمود را معرفی کرده تا بتوانید پس از شناخت مصالح مد نظرات بر اساس نیازسنجی ها بتوانید با هارمونی رنگی، رنگ شناسی و ترکیب رنگ فضای دلنشینی را طراحی کنید که مسئله اصلی طراحی می باشد.

www.colorhunt.com

www.colors.co

www.colorsupplyyy.com

www.palettegenerator.com

www.colorin.co

5/5 - (1 امتیاز)