بسیاری از افراد به دلیل بالا بودن قیمت املاک قادر به خرید خانه یا آپارتمان جدید و یا دفتر کار جدید نیستند. یکی از راهکارهای مناسب برای این گروه از افراد در جهت ایجاد تغییر در محل زندگی یا کار خود اقدام برای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی است. چنین پروژه‌هایی با هدف دوباره ساختن بنایی صورت می‌گیرد که بر اثر مرور زمان دچار خرابی، فرسودگی یا یکنواختی برای ساکنین شده است. در این مطلب به اهمیت بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی در منزل و نکات مهم در اجرای آن می‌پردازیم. هم‌چنین ایده‌های کاربردی را به منظور بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی با کمترین هزینه توسط اشخاص با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

چرا به بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی نیاز داریم؟

بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی علاوه بر فراهم کردن آسایش و راحتی برای ساکنین یا اعضای خانواده، در ایجاد احساس خوب برای آنان نیز موثر است. به علاوه در صورت کمک گرفتن از یک شرکت دکوراسیون داخلی مناسب، مخارج لازم برای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی می‌تواند مقرون به صرفه نیز باشد.

اهمیت توجه به بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی یک بنا به دلیل این است که افراد بیشتر وقت خود را در فضای بسته منزل یا محیط کار به سر می‌برند. مخصوصا پس از دوران پاندمی کرونا که انجام بسیاری از کارها مانند خرید و انجام وظایف شغلی به صورت آنلاین و در فضای منزل بیشتر شده است.

بنابراین لازم است طراحی دکوراسیون داخلی به گونه‌ای باشد که در افراد احساس یکنواختی و کسالت ایجاد نکند. به صورت طبیعی دکوراسیون داخلی یک بنا با مرور زمان علاوه بر از دست دادن زیبایی و ترندهای روز، برای ساکنان تکراری می‌شود و نیاز به اجرای تعییرات اساسی احساس خواهد شد. در چنین زمانی است که اقدام برای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی مورد توجه قرار می‌گیرد.

در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی توجه به چه نکاتی اهمیت دارد؟

انجام یک پروژه‌ی بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی با موفقیت و رسیدن به نتیجه‌ی موردنظر نیازمند توجه به چند نکته است که در ادامه به مرور آن‌ها خواهیم پرداخت. علاوه بر نکات زیر موارد لازم به توجه در بازسازی شامل سیستم‌های گرمایش و سرمایش، لوله‌ها و سیم‌کشی، ساختار کف خانه، اعمال تغییرات در دکوراسیون آشپزخانه مخصوصا عوض کردن کابینت‌ها و کاشی‌ها می‌باشد.

1. بازسازی آشپزخانه

معمولا علاوه بر خانم‌ها سایر اعضای خانواده نیز وقت زیادی از زمانی که در خانه سپری می‌کنند، در آشپزخانه می‌گذرانند. بنابراین توجه به بازسازی آشپزخانه نقش موثری در تغییر دکوراسیون منزل دارد. یکی از روش‌های طراحی مدرن آشپزخانه روش مثلث کار شامل اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال است. البته این امکان برای آشپزخانه‌های کوچک وجود دارد که این مثلث به صورت خطی قرار گیرد. ولی به طور کلی فاصله میان این سه آیتم مهم باید متناسب باشد. به این معنی که تا میزان تنگ شدن فضا کم نباشد و تا میزان طولانی کردن رفت و آمدها زیاد در نظر گرفته نشود.

2. تغییر رنگ دیوارها

یکی از مراحل کاربردی در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی، تغییر رنگ دیوارها یا استفاده از کاغذدیواری‌های مدرن است. می‌توان از نقاشی دیواری استفاده کرد یا کاغذدیواری‌های دارای سبک متفاوت و رنگ‌های مختلف را بر روی دیوارها یا بخش‌های خاصی از آن‌ها قرار داد و مشاهده کرد که چگونه به راحتی جلوه‌ای کاملا متفاوت از ظاهر قدیمی اتاق شکل می‌گیرد.

تغییر رنگ دیوارها

یکی از نکات قابل توجه در این بخش رنگ‌آمیزی اتاق‌های کوچک است که توصیه می‌شود برای بزرگ‌تر نشان دادن با رنگ‌های روشن رنگ‌آمیزی شود. به علاوه رنگ‌های آرام موجب احساس آرامش و تمرکز می‌شوند.

3. بازسازی سقف

سقف معمولا بخشی از خانه است که در فرایند در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی کمتر به تاثیر بالای آن در ایجاد جذابیت توجه می‌شود. در گذشته تزئینات سقف صرفا شامل آذین‌بندی و گچبری بود. ولی امروزه روش‌های مدرن و جدیدی برای طراحی سقف‌های دکوراتیو شکل گرفته که از آن جمله می‌توان به قاب‌بندی‌های فایبرگلاس یا پلی‌پروپیلن، استفاده از کناف، پتینه‌کاری و ایجاد نورپردازی‌های ملایم اشاره کرد.

4. نورپردازی

نورپردازی حرفه‌ای یکی از نکات قابل توجه بازسازی و اجرای دکوراسیون به منظور ایجاد فضایی دارای جذابیت بصری است. به علاوه در صورت اجرای این بخش به صورت علمی، تاثیر بسیاری نیز در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت. نور یک عنصر بسیار حیاتی در هر طرحی است زیرا هر چقدر هم طراحی داخلی جذاب باشد، اگر نور مناسبی وجود نداشته باشد حتی دیده نخواهد شد. معمولا استفاده از یک منبع نور برای اتاق‌ها و مخصوصا نشیمن کافی نیست. بنابراین، توصیه می‌شود با کاربرد بیش از یک منبع روشنایی در سطوح مختلف، فضای روشنی ایجاد کنید.

ایده‌های خلاقانه‌ برای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی منزل خود کدامند؟

اگر شخصا قصد دارید فرایند دنبال بازسازی خانه را انجام دهید، به نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم توجه کنید تا خودتان این کار را با صرف کمترین هزینه انجام دهید.

1. استفاده از گلدان و گیاهان برای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

از گلدان‌ها در اندازه‌های متفاوت می‌توان به منظور پر کردن فضای اتاق و استفاده از آرامش و انرژی مثبت گیاهان استفاده کرد. برای مثال از گل‌های معطر در اتاق نشیمن یا راهرو استفاده کنید و از گلدان‌های بلند برای جلوه دادن به پنجره‌های بلند کمک بگیرید.

2. کاربرد آینه‌ها در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

برای افزودن روشنایی بیشتر به اتاق نشیمن خود از آینه‌های تزئینی استفاده کنید. بهترین کار این است که آینه‌ها را دقیقا جلوی پنجره‌ها قرار دهید تا در ایجاد روشنایی بیشتر و بزرگتر نشان دادن فضای خانه تاثیر بیشتری بگذارند.

3. تاثیر فرش در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

تاثیر فرش در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

فرش‌ها این قابلیت را دارند که دکوراسیون منزل شما را کاملا تغییر دهند. از انواع سبک‌های فرش مورد علاقه خود به منظور تزئین و شخصیت دادن به منزل خود استفاده کنید. یکی از نکات در مورد انتخاب فرش استفاده از فرش‌های دارای رنگ تیره برای ماه‌های خنک‌تر و کاربرد فرش‌های روشن و رنگی برای ایجاد گرما در زمستان است. به علاوه این تغییرات موجب احساس نشاط و فعالیت در اعضای خانواده می‌شود.

4. کاربرد تزیینات و اکسسوری‌ها در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

از وسایل زیبای آنتیک و قدیمی برای تزئین شلف‌ها و قفسه‌های خانه استفاده کنید. یک ایده جالب در این بخش می‌تواند سینی‌ها، ظروف مسی یا نقره‌ای قدیمی و چینی‌های زیبا برای دیوارکوب باشد. این وسایل خاص باعث می‌شود خانه شما ظاهری خاص و دارای شخصیت به خود بگیرد.

5. ترکیب چند سبک مختلف طراحی به صورت هماهنگ

برای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی هیچ محدودیتی وجود ندارد، همه چیز به خلاقیت و سلیقه شما بستگی خواهد داشت، حتی می‌توانید عناصر سبک مدرن را با دکوراسیون سبک سنتی ترکیب کنید. در صورتی که مایل به ریسک زیاد در مورد ترکیب سبک‌های مختلف نیستند، می‌توانید به رنگ‌های خاص پایبند مانده و در واقع هماهنگی را در رنگ‌ها حفظ کنید.

برای مثال مطابق با نظر طراحان تقارن تمام قطعات مبلمان اتاق از یک سبک، یک روند قدیمی است. بنابراین بهتر است چند سبک مختلف را با هم مخلوط کنید تا شخصیتی متفاوت و از منزل خود به دیگران نشان دهید. برای مثال ترکیب مبل سبک مدرن با صندلی آنتیک و میز چوبی هماهنگ با صندلی‌های فلزی می‌تواند ایده جالبی باشد. امروزه دیگر استفاده از رنگ‌های تک رنگ و خنثی جذابیت ندارد، سعی کنید طراحی شما از انرژی بیشتری برخوردار باشد.

6. تاثیر هماهنگی رنگ در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحان تاکید دارند که برای طراحی اتاق پایبند بودن به تناژهای رنگی هماهنگ ضروری است و این نکته باید در همه‌ی اجرای اتاق شامل دیوارها، مبلمان، پرده‌ها، اثاثیه و غیره رعایت شود. نکته‌ی قابل ذکر در این بخش این است که رنگ‌های روشن با رنگ‌های پاستلی مطابقت ندارند، بنابراین فقط باید یکی از این دو گروه را انتخاب کنید.

تاثیر هماهنگی رنگ در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

البته این نکته به معنی استفاده از یک رنگ خسته‌کننده نیست بلکه برعکس، بهتر است از ترکیب سایه‌های و تناژهای مختلف رنگ و ایجاد هماهنگی میان آنها کمک بگیرید.

7. دادن کاربردهای مختلف به یک اتاق یا فضا

یکی از رازهای بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی شما تنوع‌بخشی به کاربردهای فضاهای مختلف و در واقع استفاده از یک بخش برای بیش از یک منظور است. به عنوان مثال می‌توانید کتابخانه را در کنار میز ناهار قرار دهید. یا دفتر کوچک خود را در اتاق نشیمن طراحی کنید. این روند برای بهره‌برداری بیشتر از فضاها فوق‌العاده است، به دلیل این‌که امروزه فضای آپارتمان‌ها کوچک است و ناگزیز به استفاده از هر فضایی در آنها می‌باشیم.

8. استفاده کامل از فضای موجود در بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی

سعی کنید تا حد امکان هیچ فضایی را هدر ندهید. برای مثال در صورتی که فضای زیادی را بین قطعات مبلمان باقی بگذارید، در حقیقت از فضایی که در اختیار دارید هیچ استفاده‌ای نکرده‌اید. مبلمان را به صورت قرینه و تا حدودی نزدیک به هم قرار دهید و از فضای باقیمانده برای گذاشتن یک میز دارای منبع نور یا گلدان استفاده کنید.

سخن نهایی

بیشتر افراد برای طراحی پروژه‌ی بازسازی و اجرای دکوراسیون داخلی از وب‌سایت‌ها یا پیج‌های اینستاگرام طراحان دیگر برای ایده گرفتن استفاده می‌کنند که می‌تواند روش خوبی باشد، اما فراموش نکنید که منزل شما جایی است که بیشتر اوقات و مخصوصا زمان‌های استراحت خود را در آن می‌گذرانید. بنابراین طراحی آن باید متناسب با شخصیت و سلیقه شما سایر افراد خانواده باشد. بنابراین بهتر است در کنار الهام گرفتن از طرح‌های دیگران، از ذوق و سلیقه خود را نیز به کار ببرید.

امتیاز