بازسازی ساختمان یکی از روش‌های مناسب برای مالکانی است که به دنبال افزایش ارزش، رفاه و زیبایی ملک خود با کم‌ترین هزینه هستند. در واقع شما در صورت اجرای ایده‌های کاربردی می‌توانید از طریق افزایش قیمت فروش ساختمان، هزینه‌های انجام‌شده را به طور کامل جبران کنید. تفاوتی ندارد چند سال از سکونت در منزل فعلی‌ شما گذشته باشد یا به تازگی به آن نقل‌مکان کرده‌اید. بازسازی یا نوسازی ساختمان در هر شرایطی برای بهبود شرایط خانواده مفید خواهد بود. با توجه به این‌که مهم‌ترین چالش اجرای پروژه بازسازی محدودیت بودجه است، در این مطلب 15 ایده‌ی اقتصادی به منظور بازسازی ساختمان را با هم مرور خواهیم کرد.

بازسازی ساختمان

1. دیوارها را رنگ‌آمیزی کنید

یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های بازسازی ساختمان رنگ‌آمیزی مجدد دیوارها یا حتی قرنیزها است. اجرای این ایده بر روی نمای بیرونی ساختمان نیز بسیار تاثیرگذار است. مخصوصا زمانی که در منزلتان شاهد تخریب یا زرد شدن رنگ دیوارها باشید. عدم رنگ‌آمیزی به ‌موقع خانه، علاوه بر تاثیر منفی روی روحیه اعضای خانواده، موجب کاهش جذابیت آن از نگاه خریداران و تاثیر در قیمت برآوردی خواهد شد.

2. درب و پنجره‌ها را تعویض نمایید

از تاثیر بصری درب‌ها و پنجره‌ها بر ساختمان نباید غافل شوید. این آیتم‌ها یکی از اولین اجزایی هستند که در ظاهر خانه به چشم می‌آیند. به همین دلیل در شکل‌گیری برداشت اولیه‌ی ناظران درونی و بیرونی نقش قبل توجهی ایفا می‌کنند. به میزانی که حتی در صورت محدود بودن پروژه‌ی بازسازی ساختمان به تعویض درب و پنجره هم، تغییرات قابل ‌توجهی را شاهد خواهیم بود که علاوه بر افزایش قیمت ملک، برای ساکنین خانه نیز احساس زیبایی و رفاه بیشتری ایجاد می‌کند.

3. ساختار ساختمان و طراحی آن را تغییر دهید

یکی دیگر از راهکارهای بازسازی ساختمان، تغییر ساختار و طراحی آن یا همان تغییر دکوراسیون داخلی است. برای انجام این کار با کم‌ترین هزینه و بیش‌ترین خلاقیت، به ایده‌های مقرون ‌به ‌صرفه‌ نیاز است. بنابراین به منظور تحقق این هدف بهتر است از یک مجموعه متخصص و مجرب کمک بگیرید. البته لازم است به این نکته نیز توجه کنید که حتی سفارشی‌سازی چند نقطه از خانه نیز برای ایجاد نمای مدرن، متفاوت و در عین ‌حال مطلوب برای ساکنین کافی خواهد بود.

4. به تعمیر اجزای ثابت خانه اقدام کنید

اجزای ثابت خانه

تعمیر اجزای ثابت خانه مانند ظرف‌شویی‌های آشپزخانه، روشویی، توالت، حمام، سیم‌کشی‌ها، مجاری و لوله‌ها یکی دیگر از بخش‌های کلیدی در بازسازی ساختمان است. هر چه مدت بیشتری از ساخت خانه بگذرد، با افزایش هزینه‌هایی مانند آب و برق مواجه می‌شویم. به دلیل این‌که به مرور زمان بخش‌های مختلف ساختمان دچار فرسودگی شده و کارایی مفید خود را از دست می‌دهند. پس لازم است همواره به سلامت این مناطق کلیدی در خانه توجه کنید و با بررسی در فواصل زمانی مشخص، هر گونه ایراد یا مشکل جدید و کوچک را به سرعت رفع نمایید. این کار علاوه بر این‌که موجب پیشگیری از توسعه‌ی خرابی و تبدیل آن به یک مشکل پرهزینه می‌شود، در حفظ سلامت اعضای خانواده نیز نقش موثری ایفا می‌کند.

5. آشپزخانه قدیمی خود را نوسازی نمایید

یکی از سودآورترین پروژه‌های بازسازی ساختمان نوسازی آشپزخانه‌ قدیمی است. به دلیل این‌که تأثیر بالایی در افزایش ارزش و قیمت ملک دارد. به علاوه نوسازی آشپزخانه علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در ساختمان، ظاهری مدرن و شکیل به آن بخشیده و کارایی آن را به میزان قابل توجهی بهبود می‌دهد. بنابراین ساکنین خانه از حضور در یک فضای شیک و راحت و دارای امکانات لازم خرسند می‌شوند.

6. در کاشی‌های بین کابینتی آشپزخانه تغییر ایجاد کنید

این ایده‌ی نسبتا ساده در بازسازی ساختمان که با استفاده از انواع برچسب‌های مخصوص کاشی بین کابینتی به یک ایده‌ی ساده‌تر و بسیار ارزان نیز تبدیل می‌شود، تاثیر بسیار زیادی در نمای آشپزخانه دارد. برچسب‌های مخصوص این نوع کاشی به صورت طرح کاشی یا طرح فلز پشت چسبدار وجود دارند و قابل تهیه با قیمت‌های نه چندان بالا می‌باشند.

7. کف ساختمان را بازسازی کنید

با وجود انواع کفپوش‌های لمینت، پی وی سی، یا کفپوش وینیل و غیره، تغییر کفپوش خانه به طرحی آسان و کم‌هزینه‌ در بازسازی ساختمان تبدیل شده است. به این دلیل که نیازی به تخریب کف قبلی وجود ندارد. بیشتر این کفپوش‌ها به صورت تایل آماده هستند و حتی خودتان نیز در صورت داشتن دقت و حوصله قادر به چسباندن آن‌ها خواهید بود.

کف ساختمان

هم‌چنین می‌توانید صرفا کف آشپزخانه را تغییر دهید. با توجه به سلیقه خودتان و فضای کلی خانه می‌توانید از طرح‌های مینیمال یا تلفیقی استفاده کنید.

8. درب پارکینگ را تعویض کنید

بسیاری از صاحب‌خانه‌ها فرایند بازسازی ساختمان را از بخش بیرونی خانه آغاز می‌کنند تا در اولین جایی از خانه که به چشم بینندگان می‌رسد، ترکیبی از بهبود کارایی و زیبایی ظاهری را ایجاد کنند. یکی از ایده‌های عالی برای نوسازی درب پارکینگ، تعویض درب‌های قدیمی با درب‌های اتوماتیک است که با تخصیص بودجه‌ای معقول قابل انجام است. استفاده از درب‌های مدرن به دلیل ظاهر امروزی و ایجاد راحتی برای کاربران از نظر نرخ بازگشت سرمایه و تاثیر در افزایش قیمت ساختمان جزو یکی از موثرترین اقدامات به شمار می‌رود.

9. فضای حیاط را آراسته کنید

آراستن حیاط نیز یکی از ایده‌های راحت و ارزان ولی موثر در بازسازی ساختمان به شما می‌رود. شاخه‌های نامرتب و برگ‌های بر زمین ریخته شده درختان، علف‌های هرز و چمن‌های از بین رفته موجب ایجاد منظره ناخوشایندی برای خانه می‌شوند. بنابراین تمیز کردن و آراستن حیاط خانه علاوه بر تاثیر بر زیبایی ظاهری و بهبود روحیه ساکنین، در نظر مشتریان به گزینه جذابی برای خرید و استفاده از فضایی سبز و پرنشاط در شلوغی شهرهای کنونی تبدیل می‌شود.

10. یک طبقه یا نیم‌طبقه جدید به ساختمان اضافه کنید

با مرور زمان و افزایش تعداد اعضای خانواده، ممکن است فضای یک خانه برای ساکنین کوچک شود. یک راه حل به صرفه در این زمان به جای خرید یک خانه‌ی بزرگ‌تر، گسترش فضای منزل از طریق اضافه کردن یک طبقه جدید خواهد بود. البته اجرای چنین پروژه‌ای برای بازسازی ساختمان، از راهکارهای دیگر هزینه بیش‌تری خواهد داشت. مهم‌تر از این، انجام این کار نیاز به بررسی ملاحظات فنی و قانونی ساخت‌وساز نیز دارد. ولی در صورت رعایت همه جوانب نتیجه‌ی رضایت‌بخش و بلندمدتی خواهد داشت.

11. سقف خانه را تعویض یا تعمیر نمایید

یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به خانه‌های قدیمی، ایرادات مربوط به سقف است. به طور کلی سقف‌ها می‌توانند تا ده‌ها سال ماندگاری و دوام خود را حفظ کنند. ولی ممکن است برخی عوامل محیطی موجب کاهش عمر مفید سقف شده و آن‌ را دچار پوسیدگی و فرسودگی کند. بنابراین تعمیر و یا تعویض سقف در چنین مواردی به یکی از اقدامات ناگزیر در بازسازی ساختمان تبدیل می‌شود.

12. شلف‌های کاربردی و منحصر به فرد نصب کنید

شلف‌های کاربردی

گاهی با نصب انواع شلف‌های خلاقانه و زیبا، هم ایرادهای موجود در دیوار خانه پنهان می‌شود و هم با روشی ارزان و کاربردی، فرایند زیباسازی و بازسازی ساختمان محقق می‌گردد.

13. از ویترین، قفسه و کتابخانه استفاده کنید

ساخت انواع ویترین، قفسه و کتابخانه روشی مناسب در فرایند اجرای بازسازی ساختمان است. به دلیل این‌که چنین طرحی علاوه بر زیباسازی فضای منزل به نگهداری وسایل منزل و نمایش وسایل تزئینی نیز کمک می‌کند. بهترین روش آن است که با در نظر گرفتن فرورفتگی دیوارها و یا محل قرارگیری ستون‎ها سفارش ساخت انواع ویترین را با توجه به ابعاد مورد نیاز و فضای تخصیص داده شده بدهید.

14. یک دیوار آجری ایجاد کنید

استفاده از دیوار آجری در طراحی دکوراسیون داخلی خانه، علاوه بر ایجاد یک آیتم متنوع در بازسازی ساختمان به ایجاد فضای سنتی و آرامش‌بخش نیز کمک می‌کند. متریال‌های گوناگونی در بازار وجود دارد که در صورت تهیه آن‌ها شخصا می‌توانید دیوار مدنظرتان را ایجاد کنید. انواع آجرهای دکوراتیو، برچسب با طرح آجر و استیکرها به منظور انجام این کار در بازار وجود دارد.

15. چیدمان خانه را تغییر دهید

با وجود اینکه تغییر چیدمان اسباب و اثاثیه خانه را نمی‌توان یکی از روش‌های بازسازی به شما آورد، اما اجرای این ایده نتایج کمابیش مشابهی با بازسازی ساختمان دارد. اگر به دلیل محدودیت‌های مالی به دنبال ایده‌ای با هزینه صفر هستید، این راهکار یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. راه حلی سریع و آسان که در صورت اجرای حرفه‌ای و خلاقانه می‌تواند حس بازسازی خانه را به ساکنین القا کند. تغییر چیدمان اثاثیه (مخصوصاً مبلمان) علاوه بر بزرگ‌تر نشان دادن فضا، محیط خانه را از حالت یکنواختی خارج خواهد کرد.

سخن نهایی

همان‌گونه که می‌دانید ایده‌های بازسازی ساختمان به مواردی که گفتیم محدود نمی‌شوند. ایده‌های اشاره شده صرفا چند مورد از اقدامات کاربردی و نسبتا اقتصادی هستند. البته در صورت تمایل برای ایجاد تغییرات اساسی‌تر، می‌توانید اجرای ایده‌های جذابی مانند اجرای روف گاردن یا نصب سقف شیشه‌ای را نیز در نظر بگیرید. ولی لازم است به این نکته توجه کنید که این پروژه‌ها به بودجه بیشتری نیاز دارند.

امتیاز