با شنیدن نام بازسازی احتمالا ساختمان هایی به ذهن می‌آید که عمر زیادی از طراحی و اجرای اولیه‌شان گذشته باشد. ولی ما با توجه به تجربه و تخصص در این حوزه معتقدیم که پروژه‌های بازسازی صرفا مربوط به بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی نیست. بلکه در بسیاری موارد مالکان خانه‌های نوساز و یا دارای سال ساخت کمتر از 5 سال نیز به دنبال ایجاد تغییرات کلی و یا جزئی در معماری و دکوراسیون ساختمان هستند که در تعریف ما به عنوان یک گروه معماری با عنوان پروژه‌ی بازسازی شناخته می‌شود.

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا شما را با اصول اولیه و حرفه‌ای بازسازی یک ساختمان و فرایند، هزینه، شرایط و مراحل طراحی و اجرای چنین پروژه‌هایی آشنا کنیم.

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی با هزینه کم چگونه ممکن است؟

یکی از دغدغه های اصلی کارفرمایان و مالکان به منظور تصمیم گیری برای انجام پروژه‌های بازسازی خانه و نوسازی، در مورد هزینه‌های لازم به منظور طراحی و اجرای چنین اقداماتی است. به طور کلی تامین مسکن یکی از دغدغه‌های اصلی افراد می‌باشد. خانه، فضایی برای آرامش و استراحت پس از یک روز سخت کاری است و طراحی مناسب فضای منزل نقش موثری در ایجاد سرزندگی و انگیزه برای اعضای خانواده خواهد داشت.

از طرف دیگر، محل سکونت و یا کسب و کار خواه ناخواه در اثر مرور زمان قدیمی و فرسوده می‌شود و هر فضایی با توجه به استحکام سازه بنا، به بازسازی و دکوراسیونی جدید مطابق با ترندهای روز نیاز دارد. در چنین فرایندی به منظور تحقق نتیجه مطلوب با هزینه کم رعایت نکاتی  لازم است که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

در گام اول لازم است فرایند بازدید، مطالعه، مشاوره و طراحی با در نظر گرفتن شرایط بنا و مطابق با نیاز و سلیقه‌ی کارفرما انجام شود. پس از آن نوبت به تخریب با رعایت اصول مهندسی می‌رسد.

در فرایند تخریب باید تیم عملیاتی دقت و مهارت بالایی صرف کنند تا از بروز آسیب‌های مالی و جانی جبران‌ناپذیری که ممکن است در اثر کوچکترین قصور و اهمال رخ دهد، جلوگیری به عمل آورند.

هم‌چنین در مرحله تخریب و با توجه به پیشرفت کار لازم است با نظارت و توجه به کانال‌ها و رایزرها، لوله‌ها و تاسیسات آب و فاضلاب، سیم‌کشی‌ها و همچنین رعایت حقوق همسایگان و استفاده از ابزار مناسب تلاش شود تا ضمن وارد آوردن کمترین آسیب به ساختمان، میزان تخریب لازم در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام گردد.

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی چه فرایندی دارد؟

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی

به منظور بازسازی خانه‌های کلنگی با در نظر گرفتن مواردی مانند قدمت ساختمان و عدم وجود سازه مستحکم و امکان ایجاد حادثه، ضروری است که پیش از اقدام به هر کاری شاخص‌هایی مانند استحکام بنا محاسبه و پس از مقاوم‌سازی در صورت نیاز، اقدام برای بازسازی و نوسازی با دقت و نظارت مهندسین و مشاورین مجرب صورت گیرد. تیم اجرایی باید در این فرایند از آخرین متدها و متریال روز استفاده کرده و با کاهش ریسک‌های موجود، پروژه‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه برساند.

 شرایط بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی در تهران چیست؟

به طور کلی بازسازی خانه و ساختمان، عملیاتی با هدف ترمیم و نوسازی فضای منزل شما، افزایش عمر مفید آن و بهبود کارایی آن می‌باشد. فرایند نوسازی خانه در صورت فرسودگی، مرور زمان، تغییر دکوراسیون با توجه به سبک‌های مورد نظر مالک و زیباسازی فضای خانه انجام می‌شود.

به علاوه، به غیر از بازسازی منازل مسکونی، در مکان‌های عمومی مانند مراکز درمانی، مراکز اداری و تجاری، فروشگاه‌ها و دفاتر اداری نیز عملیات بازسازی در تهران با هزینه کم انجام می‌شود که گروه ما به صورت حرفه‌ای و با ارائه رندرهای فوق العاده در این امر تخصص دارند.

شرایط بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی در تهران به این صورت است که در ابتدا بازدید از منزل یا ساختمان مورد نظر به صورت رایگان توسط تیم ما انجام شده و مشاوره و راهنمایی لازم در قالب ارائه نکات کلیدی در امر نوسازی منزل و برآورد هزینه ارائه می‌گردد. سپس در صورت تایید، با امضای قرارداد پروژه آغاز می‌گردد.

هزینه بازسازی در تهران چقدر است؟

تخمین قیمت و برآورد هزینه‌های بازسازی خانه به عوامل زیادی بستگی دارد. از جمله این موارد می‌توان به ابعاد ساختمان، مواد و متریال مورد استفاده، برای مثال کیفیت چوب و سایر مصالح بکار رفته در پروژه اشاره کرد. بنابراین برآورد دقیق پس از تماس شما و هماهنگی به منظور بازدید کارشناسان ما صورت می‌گیرد. بازدید از منزل شما به صورت رایگان انجام می‌شود و در همان محل پس از بررسی شرایط و محاسبه‌ی هزینه تمام شده، برآورد قیمت به شما اعلام خواهد شد. هم‌چنین در فرایند انجام پروژه نیز کارفرما از شرح مراحل و فرایند آن مطلع خواهد بود.

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی چه مراحلی دارد؟

بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی

خدمات بازسازی و نوسازی خانه توسط تیم ما در یک فرایند برنامه‌ریزی شده شامل مراحل زیر به کارفرمایان محترم ارائه می‌گردد.

– بازدید تیم متخصص از پروژه و بررسی دقیق عوامل فنی

– برگزاری جلسات منظم در دوره‌های زمانی مشخص میان کارفرما و گروه معماری به منظور رسیدن به ایده‌های مشترک در طراحی و اجرا

– ارائه طرح ها، نقشه‌ها و رندر نهایی پروژه

– تعیین زمانبندی و برآورد هزینه‌‌های هر مرحله

– برگزاری جلسه میان کارفرمایان و متخصصین به منظور تایید نهایی و عقد قرارداد

– اخذ بیمه‌نامه مسئولیت معتبر به منظور جبران خسارت جانی و مالی احتمالی در زمان اجرای پروژه

– حضور مستمر و نظارت دقیق بر نحوه اجرا و پیشرفت اقدامات مورد توافق

سخن نهایی

امروزه موضوع بازسازی خانه های قدیمی و کلنگی به امری متداول تبدیل شده و بسیاری از شرکت‌های معتبر معماری در کشور ما و بسیاری از کشورها در این حوزه به ارائه خدمات به شهروندان مشغول هستند. با توجه به این‌که بسیاری از ساختمان‌ها پس از گذشت چند سال زیبایی و راحتی خود را از دید ساکنانشان از دست می‌دهند، به منظور ایجاد راحتی برای ساکنین یا افزایش جذابیت برای خریداران جدید لازم است تا بازسازی و نوسازی به صورت حرفه‌ای صورت گیرد.

هم‌چنین با در نظر گرفتن شرایط کنونی کشور به خصوص حجم بالای سرمایه‌گذاری که در حوزه ساختمان وجود دارد، اهمیت بازسازی بیشتر از پیش احساس می‌شود. نکته‌ی مهم قابل ذکر در این بخش این است که به طور کلی، طراحی ساختمان‌ها با هدف تجربه‌ی عمر مفید ۵۰ سال برای ساختمان صورت می‌گیرد. متاسفانه مواردی مانند ضعف در کیفیت اجرا و هم‌چنین متریال و مواد اولیه ساخت مانع تحقق این هدف شده و اکثر ساختمان‌ها پیش از رسیدن به ۳۰ سالگی به بازسازی عمیق در قسمت های مختلف نیاز پیدا می‌کنند.

نکته دیگری که بهتر است به آن توجه شود، بعد اقتصادی بازسازی ساختمان است. به گونه‌ای که هزینه بازسازی تقریبا به میزان نصف هزینه ساخت کامل می‌باشد که البته خود این مورد نیز وابستگی زیادی به نوع مصالح و متریال مصرفی خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)